fbpx

Kościół i klasztor oo. kapucynów w Krośnie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 18289
Wyświetlenia: 93
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Krosno
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy zespół klasztorny w stylu barokowym.
Budowla z kamienia z kamieniołomu w Czarnorzekach. Pierwotna polichromia wnętrza świątyni, z elementami malarstwa iluzjonistycznego, wykonana przez Franciszka Smuglewicza i A. Kucharskiego. Dziedziniec przedkościelny z kamienną figurą Matki Bożej pośrodku, otoczony oryginalnym ogrodzeniem z postaciami męczenników: Świętego Wojciecha i św. Jana Nepomucena, ze stacjami drogi krzyżowej, z obrazami namalowanymi przez W. Barwickiego. W kościele i klasztorze są obrazy Matki Bożej, św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego z Padwy i św. Feliksa z Cantalice.

Gdy 1753 r. sprowadzono zakon kapucynów, zaczęto według projektu Innocentego Bartha wznosić na zewnątrz Bramy Węgierskiej, na placu kościoła św. Jakuba, kościół i klasztor. Powstał on dzięki ofiarności: Jana Klemensa Branickiego – starosty krośnieńskiego (1720), wojewody krakowskiego i hetmana wielkiego koronnego, Aleksandra Jaworskiego – rejenta sanockiego, oraz Wacława Hieronima Sierakowskiego – biskupa przemyskiego. Rozpoczęcie budowy utrudniały zaborcze działania wojsk i po 1772 r. dekrety cesarskie, likwidujące klasztory kapucynów. Budowę rozpoczęto w 1771 roku, fundamenty były już w 1773 r., lecz w 1781 r. kościół stanął bez sklepienia.

Sklepienie wykonano 1809 r., ponieważ w tym czasie władze austriackie niemal podjęły decyzję o kasacie krośnieńskiego zakonu kapucynów, jak np. w pobliskim Bliznem (1785}. Przystąpiono do prac wewnątrz kościoła i tworzenia iluzjonistycznych polichromii, które do tej pory stanowią wielką jego atrakcję. Organizatorem całego przedsięwzięcia był stale walczący o prawa kapucynów brat inż. Innocenty Barth, z zawodu architekt. Ukończono kościół w 1811 r.; we wrześniu 1811 roku nastąpiła uroczysta konsekracja świątyni.

W 1879 roku ustawiono w prezbiterium nowy ołtarz (dzieło R. Łapczyńskiego i S. Janika) z rokokowym wizerunkiem Ukrzyżowanego, a w dwadzieścia lat później ołtarze boczne.

O. Stanisław Parysz, w l. 1953-1956, mimo prześladowań Kościoła, wybudował kaplicę Matki Bożej (obecnie Adoracji Najświętszego Sakramentu). Do najbardziej zasłużonych kapłanów należą: projektant tego kościoła Inocenty Barth, o. prowincjał Józef Krzysik, Hieronim Ryba, Stanisław Parysz, Józef Śleboda, Bogusław Piechuta.

W czasie stanu wojennego odbywały się przy tym kościele patriotyczne wiece po mszach za Ojczyznę, podczas których składano kwiaty w kształcie krzyża i odsłonięto cztery tablice (upamiętniające poległych w czasie stanu wojennego, Katyń, napaść ZSRR na Polskę i marszałka Józefa Piłsudskiego. Dlatego nazwano to miejsce kolebką wolności.




Opis skopiowano z wikipedii
Zdjęcia wnętrza: Adam Kliczek, http://memoriesstay.com (CC-BY-SA-3.0), via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Krosno, podkarpackie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić