Szczegóły atrakcji
Opis
Muzeum ma pomóc w zrozumieniu historii Podkarpacia w okresie 1914-1945 oraz oddać pamięć wszystkim poległym żołnierzom, którzy trafili tu nie z własnej woli, ale w przypływie szalonych wizji swoich przywódców. Ma także przypominać o polskich żołnierzach broniących we wrześniu 1939 roku południowej granicy II RP oraz o walczących na tym terenie w zbrojnym podziemiu niepodległościowym.
Misją muzeum jest uczynić muzealną ekspozycję nośnikiem uniwersalnych treści, przeciwnych do złudnych zapędów rozwiązywania konfliktów w drodze działań zbrojnych, w efekcie których największa ofiarę ponosił zarówno zwykły, szeregowy żołnierz jak i mieszkaniec tej ziemi.
Aktualnie wystawy muzealne tworzy około 2000 eksponatów, które są depozytami organizatorów muzeum. Liczba eksponatów stale rośnie przy czym zachowały się eksponaty zebrane kilkadziesiąt lat temu, pochodzące z różnych zakątków Podkarpacia, gdzie niszczały i były w tamtym okresie na ogół łatwo dostępne. Obecnie eksponaty pozyskiwane są drogą zakupów, jednakże zdarzają się przypadki darowizn.
Zbiory eksponowane są w formie wystawy stałej w siedzibie muzeum, wystawie półplenerowej na terenie posesji oraz w graniczącym z nią schronie przeciwlotniczym z II wojny światowej, przynależnym wówczas do rozległej infrastruktury krośnieńskiego lotniska.
Stałe ekspozycje to m.in.:
"Karpaty 1914-1945",
"Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Krośnie 1938-1939",
"Wrzesień 1939",
"Konspiracja niepodległościowa",
"Dukla 1944",
"Podkarpacie 1945",
"Narzędzia wojen",
"Tyle pozostało",
"Łopatki saperskie na przestrzeni wieków",
"Lotnictwo II wojny światowej w strefie Krosna".
W muzeum zobaczyć można oryginalną tablicę z nad bramy głównej obozu pracy przymusowej w Szebniach oraz dowiedzieć się o okrucieństwie, jakiego doświadczyli jego więźniowie.
fot. Muzeum Krosno
Informacje dodatkowe
od wtorku do niedzieli od godz. 11:00 do godz. 16:00
Od czerwca do sierpnia
od wtorku do niedzieli od godz. 10:00 do godz. 17:00
Lokalizacja
Czajkowskiego 92