Nowoczesna placówka, która łączy w sobie charakter muzeum i domu kultury.
Etnocentrum powstało, aby zachować, przypominać i przybliżać Wam to, co najważniejsze w bogatej kulturze tradycyjnej ziemi krośnieńskiej. Oferta zajęć Etnocentrum to szeroki wachlarz warsztatów rękodzielniczych, rzemieślniczych, kulinarnych, tanecznych i śpiewaczych, opartych na dorobku pokoleń. To także spotkania z żywą kulturą - z mistrzami rzemiosła i śpiewu, ze znawcami kultury tradycyjnej. To interaktywne spacery po nowoczesnej przestrzeni, dzięki którym dowiecie się jak wyglądały zwyczaje i życie codziennie mieszkańców tych okolic. Weźmiecie udział w potańcówce, przypomnicie sobie smak tradycyjnych potraw a dzieci poznają tradycyjne zabawy.
Zwiedzając Etnocentrum będziecie mogli skorzystać z nowoczesnych form poznawania dawnej kultury. Wędrując po budynku, napotkacie wiele niezwykłych miejsc, które dzięki osiągnięciom współczesnej technologii przeniosą Was w podróż do dawnego świata!
We wnętrzach podziemia posłuchacie oryginalnych pieśni, odkrytych podczas poszukiwań na Podkarpaciu, a w scenerii dawnego peronu kolejowego obejrzycie stare zdjęcia, odnajdując ślady historii regionu. W sali legend wygodnie usiądziecie w drabiniastym wozie i poznacie jedną z wielu lokalnych opowieści w animowanej, interaktywnej wersji. W sali gier poznacie proces powstawania chleba, korzystając z nowoczesnej gry w technologii kinect, a jeśli cenicie tradycyjną interakcję - zagracie w kości lub ciekawą grę planszową! W izbie z piecem, korzystając z projekcji w formie mappingu, obejrzycie krok po kroku, jak powstają proziaki i inne lokalne smakołyki. Wirtualna przymierzalnia ludowych strojów pozwoli Wam przejrzeć się w lustrze ubranym w piękny, tradycyjny strój Łemkini, Pogórzanki czy Krakowiaka.
Wszystko po to, aby pokazać Wam, że kultura i tradycja to bogaty zbiór wiedzy, wierzeń i dorobku materialnego, które do dziś stanowią o naszym wspólnym dziedzictwie. Ocalając i zachowując dla kolejnych pokoleń żywe zjawiska kultury ludowej i tradycyjne
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej jest sekcją Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.
Zwiedzanie
Zwiedzanie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej interaktywne spacery, podczas których dowiecie się o codziennych, dawnych zwycajach mieszkańców Ziemi Krośnieńskiej. Poznacie lokalne historie, tradycyjne zwyczaje oraz napotkacie wiele niezwykłych miejsc, które dzięki osiągnięciom współczesnej technologii przeniosą Was w podróż do dawnego świata!
Podstawowym środkiem przekazu w Etnocentrum są bajki, legendy i gawędy dostosowywane do potrzeb każdej grupy wiekowej. Aktywna forma zajęć uwzględnia zasady dydaktyki twórczości i metody eksponujące – to znaczy, że przekaz połączony jest zawsze z przeżyciem i doświadczeniem.
Działalność wystawiennicza i popularyzatorska
W Etnocentrum organizowane są wystawy czasowe oraz prelekcje i wykłady poświęcone kulturze ludowej i tradycyjnej.
W ramach rozszerzenia działalności wystawienniczej i popularyzatorskiej związanej z tradycyjną sztuką, Etnocentrum proponuje nowy cykl spotkań - Przy kawie o wystawie, będących jednocześnie formą spotkania z mistrzem tradycji.
Wydarzenie dedykowane jest osobom, które nie lubią oficjalnej atmosfery towarzyszącej wernisażom oraz tym, którzy z różnych powodów nie mogą pojawić się na inauguracji wystawy. Spotkanie z autorem aktualnej wystawy i odbycie rozmowy w kameralnym gronie to okazja do zadania nurtujących pytań odnośnie prezentowanych prac, inspiracji artysty czy tajników procesu tworzenia.
Wydarzenie będzie odbywać się w jeden z weekendów w okresie prezentowania wystawy. Artysta będzie do dyspozycji zainteresowanych w wybrane sobotnie lub niedzielne popołudnie o wcześniej ustalonej porze.
Wspólnie spędzony czas umili kawa lub herbata. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
fot. Etnocentrum