fbpx

Opactwo Cystersów w Mogile

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 315
Wyświetlenia: 812
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Kraków
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Założenie klasztorne (wraz z kościołem Wniebowzięcia NMP i św. Wacława) w Krakowie.
Historia kościoła zaczyna się wraz z przybyciem Cystersów do Krakowa, w 1222 roku. Zostali sprowadzeni tu przez Iwo Odrowąża - biskupa krakowskiego. Zwieńczeniem pracy zakonników było powstanie kościoła pw. Matki Bożej Wniebowziętej i św. Wacława Męczennika oraz klasztor, który przetrwał do dziś choć historia nie szczędziła mu dziejowych doświadczeń. W XIII wieku został spustoszony przez Tatarów, w XVII wieku przez najazd Szwedów.
Gościli tu władcy tacy jak: Bolesław V Wstydliwy z żoną św. Kingą, Królowie Kazimierz III Wielki, Władysław II Jagiełło z królową św. Jadwigą, Zygmunt I Stary, królowa Bona z synem Zygmuntem II Augustem, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki. Z ludzi związanych z kulturą, sztuką i nauką m.in.: Jakub z Paradyża, Tomasz Dolabella, Cyprian Kamil Norwid, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański.

W kościele znajduje się kaplica Krzyża Świętego.
W mogilskim kościele pochowanych było około 100 członków rodziny Odrowążów, lecz do dziś dotrwały jedynie szczątki 17 płyt nagrobnych, znajdujące się obecnie na krużgankach.
W Mogile pochowany był także biskup krakowski Jan Muskata. Jego zniszczony pożarem brązowy nagrobek został w 1743 roku sprzedany przez mnichów na złom.
Podczas ostatniej konserwacji krużganków odsłonięto i w pełni zrekonstruowano polichromię Stanisława Samostrzelnika oraz 24-godzinną tarczę najstarszego w Polsce zegara mechanicznego pochodzącego z XIII w.





Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Zygmunt Put Zetpe0202 [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Lokalizacja

Kraków, małopolskie
Mogiła, klasztorna 11

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić