fbpx

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 310
Wyświetlenia: 731
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Kraków
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Rzymskokatolicki kościół karmelitów, wpisany do rejestru zabytków w 1931 roku.
Według legendy, budowa kościoła została zapoczątkowana w XI wieku przez Władysława I Hermana. Faktyczna budowa rozpoczęła się w 1395 z fundacji Władysława II Jagiełły i św. Jadwigi Andegaweńskiej. Kościół został poważnie uszkodzony w 1587 roku, podczas oblężenia Krakowa przez cesarza Habsburga. Za wsparciem finansowym Anny Jagiellonki odbudowano go rok później. Ponownie uszkodzona podczas najazdu szwedzkiego, odbudowana w 2. połowie XVII wieku.
Świątynia jest bazyliką z elewacją na wzór fasady rzymskiego kościoła II Gesu. Przy południowej elewacji znajduje się zespół trzech rzeźb - Golgota z XVIII wieku. Ołtarz główny przedstawiający Nawiedzenie Św. Elżbiety jest jedną z największych w Krakowie realizacji snycerskich doby baroku. Spośród wielu znaczących dzieł sztuki na uwagę zasługują stalle z XVII i XVIII wieku. Barokowy klasztor, został rozbudowany o dodatkowe dwa piętra w 1. połowie XX wieku. Na sklepieniach krużganków widnieją malowidła z XVIII wieku ilustrujące historię kościoła oraz dzieje cudownego obrazu Matki Boskiej Piaskowej.
Znajdujący się w Bazylice obraz Chrystusa Dźwigającego Krzyż został sprowadzony po 1945 roku z kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny we Lwowie.

Do kościoła przylega kaplica Matki Boskiej Piaskowej, nakryta kopułą z latarnią, którą wieńczy pozłacany posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1678 roku. Na elewacji znajduje się tablica upamiętniająca koronację obrazu w 1883 roku. Cudowny wizerunek Matki Boskiej Piaskowej, zwaną "Panią Krakowa" został namalowany przez nieznanego zakonnika pod koniec XV wieku. Kaplicę zniszczono podczas potopu szwedzkiego, następnie odbudowano. Tutaj modlił się Jan III Sobieski przed wyprawą na Wiedeń w 1683 roku.Obraz koronami papieskimi koronował biskup Albin Dunajewski w dwusetną rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem. Korony dla Madonny zaprojektował Jan Matejko, który brał tutaj ślub w 1884 roku. W kaplicy znajdują się dwa organy na bliźniaczych chórach w bocznych częściach kaplicy.





Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Mach240390 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Lokalizacja

Kraków, małopolskie
Karmelicka 19

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić