fbpx

Kwatera żołnierzy Wojska Polskiego

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 5180
Wyświetlenia: 581
W kategoriach: Nekropolie i grobowce
Lokalizacja: Kraków
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Kwatera żołnierzy Wojska Polskiego znajdująca się na Cmentarzu Rakowickim Wojskowym w Krakowie.
Po lewej stronie od wejścia na cmentarz znajduje się kwatera poległych we wrześniu 1939 roku żołnierzy Wojska Polskiego. Pochowano tu 146 żołnierzy poległych w okolicach Krakowa.
Upamiętnia ich pomnik odsłonięty w 1990 roku. W 1993 roku złożono przy nim 52 urny z ziemią z pól bitewnych Armii Kraków oraz z Katynia, Ostaszkowa i Miednoje.


Kraków mimo iż był siedzibą silnego garnizonu austriackiego (Twierdza Kraków) nie posiadał odrębnego cmentarza wojskowego. Poległych żołnierzy chowano na Cmentarzu Miejskim (Rakowickim).

Lata I Wojny Światowej i bliskość frontu przyniosły tak wiele ofiar, że na dziewięciu cmentarzach cywilnych Krakowa zaczęło brakować miejsc. Na samym tylko Cmentarzu Rakowickim
pochowano ponad 9000 poległych żołnierzy. Mimo podjętych przez władze miejskie i wojskowe działań, cmentarz powstał dopiero dwa lata po wojnie.

Cmentarz powstał w 1920 roku na terenie dawnego placu ćwiczeń wojskowych jednostki saperów byłej austriackiej armii. Pierwszymi chowanymi tu osobami byli zmarli żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego oraz członkowie ich rodzin, żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej, weterani powstania styczniowego, powstańcy wielkopolscy i powstańczy śląscy. Gdy w latach 30. XX wieku zwiększono obszar Cmentarza Rakowickiego, obie nekropolie dzieliła jedynie ul. Prandoty. W okresie II Wojny Światowej na cmentarzu grzebano poległych żołnierzy Wojska Polskiego, żołnierzy niemieckich, jeńców brytyjskich a w 1945 roku żołnierzy Armii Czerwonej. Po 1945 roku cmentarzem zaczęło zarządzać miasto. Uporządkowano pochówki żołnierskie oraz utworzono odrębne kwatery żołnierzy różnych armii. Cmentarz rozszerzono i zaczęto chować na nim osoby cywilne a numeracja kwater, była kontynuacją numeracji Cmentarza Rakowickiego. Oprócz żołnierzy, spoczywa tu wielu osób kultury, nauki, artyści, politycy i sportowcy. Obecnie cmentarz jest zarządzany razem z Cmentarzem Rakowickim i często
traktowany jest jako jego wojskowa część, mimo że zawsze była to odrębna nekropolia.

W 1976 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.






Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcie: Zygmunt Put (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Lokalizacja

Kraków, małopolskie
ul. Prandoty 1

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić