fbpx

Cmentarz Podgórski

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 5039
Wyświetlenia: 878
W kategoriach: Nekropolie i grobowce
Lokalizacja: Kraków
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy cmentarz komunalny położony w Podgórzu u stóp kopca Krakusa. Powierzchnia: 8,33 ha.
Cmentarz powstał w 1900 roku po wyczerpaniu miejsc na starym Cmentarzu Podgórskim. Pierwszą pochowaną osobą była Tekla Dudek z Zakrzówka, jej grobu jednak już nie ma. Do końca 1900 roku odbyło się 381 pogrzebów, co wiadomo z dokumentacji prowadzonej od początku istnienia cmentarza. W 1907 roku poświęcono cmentarną kaplicę, a 3 lata później dokonano pierwszego rozszerzenia cmentarza.

Bliskość linii kolejowej i wybuch I Wojny Światowej sprawił, że w Podgórzu pojawiły się transporty rannych i jeńców wojennych, co miało także swoje odbicie na cmentarzu. Dla wojska wydzielono kwaterę XI i w latach 1914-1919 pochowano tu 332 żołnierzy i jeńców.

Miejsce na cmentarzu zaczęło kończyć się już w 1916 roku, jednak z braku funduszy na rozszerzenie cmentarza rozpoczęto przekopywanie najstarszych kwater. Takie akcje prowadzono średnio co 3 lata od 1920 roku. Było 6 takich akcji.

W 1934 roku ekshumowano i przeniesiono grób trzynastu Legionistów. W nowym miejscu wystawiono pomnik z motywem legionowej czapki. Ostatecznie, cmentarz rozszerzono w 1942 roku otaczając całość ogrodzeniem, i jeszcze dwukrotnie rozszerzono w latach 1947-1948 i 1976-1976.

Cmentarz przedstawia przekrój społeczny mieszkańców Podgórza. Niewiele jest tu grobów szlacheckich, przeważają przemysłowcy, rzemieślnicy, kupcy i właściciele firm budowlanych. Posiadają oni grobowce wykonane według własnych wzorów przy głównej alei cmentarza.

Bardzo liczną grupę stanowią groby i grobowce kolejarzy. Bliskość dużego węzła komunikacyjnego powodowała, że właśnie tutaj osiedlało się ich najwięcej.

Na nagrobkach można znaleźć zdjęcia w kolejarskich mundurach, płaskorzeźby Matki Bożej i Chrystusa w koronie cierniowej. W nagrobnych inskrypcjach często podkreślano udział w powstaniu styczniowym. Niewiele jest natomiast przykładów rzeźby nagrobnej.

Cmentarz posiadał nie zachowaną do dzisiaj kwaterę dla protestantów i kwaterę dla samobójców. Znajdowała się w miejscu, w którym obecnie znajduje się kwatera VIIIa. Do dziś zachował się jedynie grób tragicznie zmarłego w wieku 21 lat Edwarda Cholewy, któremu nagrobek wystawili koledzy robotnicy; jest to zarazem najstarszy przykład solidarności tego środowiska zachowany w Krakowie.

Na cmentarzu obok zbiorowych grobowców wojskowych znajdują się jeszcze zbiorowe groby: proboszczów i wikarych z parafii św. Józefa, OO Redemptorystów w Podgórzu, oraz Księży Sercanów z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Płaszowie.

W 2014 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.











Opracowano na podstawie wikipedii.
zdjęcia: Zygmunt Put Zetpe0202 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Lokalizacja

Kraków, małopolskie
Wapienna 13

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić