fbpx

Kamienica Malarnia w Krakowie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 11767
Wyświetlenia: 626
W kategoriach: Kamienice
Lokalizacja: Kraków
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowa kamienica na Starym Mieście w Krakowie, znana także jako Pałac Wacława Sierakowskiego.
Pierwsze ślady zabudowy pochodzą z XIV wieku. Znajdował się tu drewniany dom. W latach 1411–1432 kanonik Tomasz de Dyako wybudował tu nowy drewniany budynek. W 1520 roku został on zburzony, a na jego miejsce wzniesiono murowaną kamienicę dla kanonika Mikołaja Wieniawy.

W XVI wieku kamienicę przebudowano na dwukondygnacyjny pałac miejski w stylu renesansowym. Na podwórzu wprowadzono arkadowe krużganki.

Budynek uległ zniszczeniu podczas najazdu szwedzkiego. Obudowany został w 1664 roku. W 1667 gościł tu król Jan Kazimierz, a w 1676 król Jan III Sobieski. W latach 1721–1723 budynek został gruntownie przebudowany. Ostatnim właścicielem z ramienia kapituły pod koniec XVIII wieku był Wacław Sierakowski. W XVIII wieku budynek zajmował całą długość ściany placu św. Marii Magdaleny, na jego dwóch ściętych narożnikach ustawiono obeliski i rzeźbione popiersia. Na obie boczne ulice wychodziły rzeźbione atlantami portale. Portale połączone były ze sobą sienią przechodząca przez całą szerokość pałacu. W 1787 roku w budynku odbyły się dwa koncerty operowe Wacława Sierakowskiego na cześć króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Na początku XIX wieku w kamienicy mieścił się Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jagiellońskiego, od którego kamienica otrzymała swoje drugie miano. W 1846 roku została zajęta przez wojsko austriackie które urządziło w niej Komendę Garnizonową Miasta Krakowa. Kolejne przebudowy kamienicy miały miejsce w latach 1884–1885. Dobudowano wówczas III kondygnację, znacznie niszcząc barokowy detal architektoniczny oraz portale. W 1913 roku dodano czwartą kondygnację.

Po II wojnie światowej gmach odrestaurowano przywracając m.in. portale z atlantami. W 1967 roku budynek wpisano do rejestru zabytków. W 1986 roku miał miejsce kolejny remont, podczas którego m.in. obniżono budynek o jedną kondygnację i pokryto go mansardowym dachem. Obecnie kamienica jest siedzibą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Instytutu Cervantesa.






Zdjęcie: Mach240390, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Kraków, małopolskie
pl. św. Marii Magdaleny 2

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić