fbpx

Zbiorniki wodne w Przylasku Rusieckim

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 31949
Wyświetlenia: 49
W kategoriach: Jeziora
Lokalizacja: Kraków
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zespół 14 stawów znajdujących się we wschodniej części Krakowa
Jest to 14 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 86 hektarów. Powstały one w starym zakolu Wisły, w miejscu gdzie w latach 50. i 60. XX wieku przedsiębiorstwo Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa wydobywało żwir na budowę Huty im. Lenina. Są to typowe bagry, czyli wyrobiska zalane po zakończeniu wydobycia, przez płytko zalegające wody gruntowe. Od Wisły odgradza je tylko wał przeciwpowodziowy. Tego typu stawów jest w Krakowie kilka m.in. Zalew Bagry, Staw Płaszowski, stawy w Brzegach.

Zbiorniki nie mają nazw, są jednak numerowane. Największym z nich jest akwen 1 na którego wschodnim brzegu znajduje się plaża i kąpielisko. Dzierżawione są przez krakowski Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, którego członkowie dbają o ich zarybianie.

Większość zbiorników (mianowicie: 1, 2, 3, 7, 9, 12 ,13, 14) jest ogólnodostępna dla wędkarzy po wykupieniu pakietu u gospodarza łowiska, Okręgu PZW Kraków, mającego siedzibę w Nowej Hucie na os. Szkolnym 39.

Część zbiorników to łowiska specjalne: akwen 4 to łowisko specjalne Koła Ciepłownik, akweny 5 i 6 to łowisko specjalne Koła Niepołomice, akwen 8 to łowisko specjalne Koła HTS, akweny 10 oraz 11 to łowisko specjalne Krakowskiego Klubu Karpiowego przy Kole Nowa Huta.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, przewiduje się rozbudowę infrastruktury dla rekreacji, sportu i wypoczynku. Mają powstać punkty gastronomiczne oraz parkingi. Powstaną wydzielone kąpieliska, strefy ochrony świata zwierzęcego i roślinnego. Prace mają się rozpocząć w 2020 roku.

W dalszej perspektywie planowana jest także budowa skansenu. Możliwe jest również wybudowanie term dzięki występującym w tym rejonie źródłom geotermalnym.

Z akwenów 5, 6, 7, 10, 11 oraz południowej części akwenu 9 planuje się utworzyć użytek ekologiczny. Zbiorniki i znajdujące się na nich wysepki są siedzibą wielu ptaków wodnych. Żyją na nich np.: perkoz dwuczuby, kaczka krzyżówka oraz łabędź niemy.





Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Zygmunt Put Zetpe0202, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Kraków, małopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić