fbpx

Cmentarz parafialny w Kozienicach

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 32867
Wyświetlenia: 63
W kategoriach: Nekropolie i grobowce
Lokalizacja: Kozienice
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy, parafialny cmentarz rzymskokatolicki otwarty w 1846 roku.
Otwarty w 1846 r. jako cmentarz parafialny rzymskokatolicki parafii Świętego Krzyża w Kozienicach." Od chwili założenia władze kościelne oraz miejskie starają się dbać i odpowiednio zagospodarować miejsce ostatniego spoczynku kozienickich parafian. W 1860 r. kozienicki proboszcz ks. Tadeusz Wrześniakowski częściowo otoczył teren parkanem, zaś jego następca od 1868 r., ks. Józef Khaun, zajął się nie tylko budową nowego kościoła, ale również planowym zagospodarowaniem cmentarza: ogrodził murowanym parkanem jego teren, wytyczył alejki i ścieżki, wprowadził racjonalne, celowe i funkcjonalne rozplanowanie nekropolii. Dzięki temu cmentarz zachował charakterystyczną estetykę i ład".

Do 1998 r. kolejnymi administratorami byli kozieniccy proboszczowie. 30 listopada1998 roku ks. proboszcz Edward Warchoł podpisał umowę na administrowanie cmentarzem z Kozienicką Gospodarką Komunalną.

Na cmentarzu znajduje się sektor gdzie pochowani są rosyjscy obywatele Kozienic, m.in. żołnierze stacjonującego w mieście od lat 30. XIX w. 25. Smoleńskiego Pułku Piechoty, urzędnicy carscy i ich rodziny. W wydzielonych kwaterach wojennych spoczywają żołnierze Legionów Polskich polegli podczas walk o Laski-Anielin, a także zmarli z ran zwożeni do szpitala rezerwowego Legionów w Kozienicach. Kwatera ta znajduje się w płd.-zach. części cmentarza, oddzielona jest niewielkim, murowanym parkanem i przyozdobiona murowaną arkadą. W okresie międzywojennym w miejscu tym odbywały się apele poległych i manifestacje patriotyczne. Podczas okupacji Niemcy zniszczyli arkadę. Kwatera wojenna to również miejsce pochówku żołnierzy września 1939 r. Wielu weteranów wojny, a także poległych i pochowanych za granicami kraju, ma również swoje prywatne kwatery pamiątkowe wystawione przez rodziny. Na uwagę zasługuje również wydzielone miejsce pochówku sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w płn.-wsch. części cmentarza.





Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Madzeski, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Kozienice, mazowieckie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić