fbpx

Cerkiew Zaśnięcia NMP w Kleszczelach

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 4092
Wyświetlenia: 302
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Kleszczele
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Prawosławna cerkiew parafialna w Kleszczelach.
Cerkwie prawosławne istniały w Kleszczelach od początku funkcjonowania miasta. W XVII wieku siłą zostały przekształcone w świątynie unickie. Od 1825 roku główną świątynia tego wyznania w Kleszczelach była Cerkiew św. Mikołaja, istniała także cerkiew św. Jerzego. W 1839 roku na mocy postanowień synodu połockiego wszystkie unickie cerkwie na Podlasiu stały się świątyniami prawosławnymi.

W związku z rosnącą liczbą wiernych w Kleszczelach, Cerkiew św. Mikołaja okazała się zbyt małą by pomieścić wszystkich wiernych. W latach 70. XIX wieku podjęto decyzję o budowie nowej świątyni pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej. Inwestycję opłacił rosyjski skarb państwa. Świątynia powstała niedaleko starszej świątyni św. Mikołaja, na miejscu XVIII-wiecznego kościoła św. Zygmunta, który w 1866 roku został zamknięty. Drewnianego materiału z dawnego kościoła użyto do budowy nowej świątyni, która w odróżnieniu od niego i innych starszych świątyń w Kleszczelach była obiektem murowanym. Po jej wybudowaniu, cerkiew stała się świątynią parafialną, zaś cerkiew św. Mikołaja świątynią filialną.

W lipcu 1944 roku podczas działań wojennych cerkiew została spalona. Całkowitemu zniszczeniu uległ dach, większość wyposażenia, uszkodzeniu uległ ikonostas. Szybko przystąpiono do remontu obiektu, zaś zniszczone obiekty zastąpiono wizerunkami ze zniszczonej cerkwi z Szereszowa.

Wewnątrz znajduje się ikona św. Mikołaja, pochodząca ze zniszczonej podczas I Wojny Światowej cerkwi pod tym wezwaniem, uchodząca za cudowną. Według lokalnej tradycji powstała ona w XV wieku, jednak badania nakazują uznać ją za zabytek z I połowy XVI wieku. Wizerunek przedstawia postać św. Mikołaja całopostaciowo, frontalnie, w ceremonialnym stroju biskupim tradycji greckiej z czarnymi krzyżami na białym tle, z księgą i czerwoną chustą w dłoniach. W narożnikach umieszczono Ewangelistów a wokół postaci biskupa najważniejsze wydarzenia z jego życia, dobre czyny i cuda, wreszcie pogrzeb i przeniesienie relikwii.

W 1988 roku cerkiew została wpisana do rejestru zabytków.






Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: myself (User:Piotrus) / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Lokalizacja

Kleszczele, podlaskie
ul. 1 maja 2

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić