fbpx

Hotel Bristol

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 14076
Wyświetlenia: 264
W kategoriach: Hotele
Lokalizacja: Kielce
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy, najokazalszy z kieleckich hoteli z przełomu XIX/XX wieku, otwarty w 1900 roku.
Posesja na której obecnie znajduje się hotel stanowiła część większej działki kustosza kolegiaty kieleckiej, którą rajcowie miasta w 1726 roku podarowali na rzecz Kapituły. Przed 1811 rokiem wzniesiono na niej murowany, piętrowy dom mieszkalny. Po powstaniu styczniowym na mocy prawa przeszła najpierw na rzecz skarbu państwa a następnie w ręce Antoniego Żołyńskiego. Teren podzielono na cztery parcele i sprzedano kolejnym nabywcom. Skrajną część nabył Rafał Piwowarski który wystawił na niej dwupiętrowy budynek, w którym urządzono 44 pokoje hotelowe. Dom Kustodii przebudowano urządzając w nim wielką salę balową. Rozdzielał on dwa podwórka - reprezentacyjne północne i tylne gospodarcze. Uroczyste otwarcie miało miejsce 1 sierpnia 1900 roku. Hotel zachęcał przyjezdnych porcelanowymi wannami z prysznicami i omnibusem na wszystkie pociągi. Kilka lat później właściciel uruchomi restaurację zaopatrzoną w wykwintne wina i spirytualia, w której co wieczór grała orkiestra Richtera z Krakowa.

W 1902 roku wzniesiono jeszcze parterową oficynę po wschodniej stronie frontowego dziedzińca. O 1906 roku część hotelu wynajmowała kielecka resursa obywatelska. W 1910 roku zamontowano elektryczne oświetlenie we wszystkich pokojach, jadłodalni i resursie obywatelskiej. W 1920 roku hotel przejęła Kielecka Udziałowa Spółka Bristol. Po II Wojnie Światowej zespół upaństwowiono. W latach 70. i 80. dostawiono współczesne skrzydło od ul. Kapitulnej. W 1992 roku zespół powrócił do prywatnych właścicieli.


Budynek hotelowy ma formę eklektycznej kamienicy, o bogato dekorowanej sześcioosiowej fasadzie. Na pierwszej od wschodu osi znajduje się przejazd bramny z rzeźbionymi, drewnianymi wrotami. Pozostała część ma skrajne partie wyodrębnione płytkimi ryzalitami. Na ryzalitach, przed arkadowymi otworami piętra znajdują się balkony na wolutowych kroksztynach i kolumnowe aediculae. Ściany i sufit przejazdu bramnego zdobi dekoracja sztukatorska. Z pozostałych budynków na uwagę zasługuje środkowa oficyna. Jej elewacja ma rytmiczną dekorację z wielkich, wąskich okien umieszczonych między lizenami i pilastrami. Wejście do budynku podkreślono kolumnowym portykiem i ryzalitem.




Zdjęcie: Grzegorz Pietrzak (user VindicatoR), CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Kielce, świętokrzyskie
Henryka Sienkiewicza 21

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić