fbpx

Ratusz gminy Podlesie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 13456
Wyświetlenia: 155
W kategoriach: Ratusze
Lokalizacja: Katowice
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Budynek dawnego urzędu gminy Podlesie zbudowany w 1912 roku.
Swoją funkcję jako gmach urzędu gminy Podlesie pełnił do 1975 roku, kiedy to wraz miastem Kostuchna Podlesie włączono do Katowic. Obecnie swoją siedzibę ma tu m.in. filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, Rada i Zarząd Jednostki Pomocniczej nr 22 Podlesie oraz zespół folklorystyczny Podlesianki, który urządził w budynku izbę tradycji. Gmach jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice, a także objęty jest ochroną konserwatorską.

Gmach Urzędu Gminy Podlesie powstał w 1912 roku. W okresie przedwojennym określano go jako Amstgebäude lub Verwaltungsgebäude (niem. budynek urzędowy). Rok później, w 1913 roku na budynku został uruchomiony działający do dziś zegar. Dnia 14 listopada 1926 roku naczelnikiem gminy Podlesie został Robert Jarczyk, który doprowadził m.in. do rozbudowy budynku Urzędu Gminy. W dniu 18 sierpnia 1929 roku w Podlesiu odbyły się centralne dożynki Polski, na które przybył m.in. ówczesny prezydent Polski Ignacy Mościcki. Przed gmachem ratusza gości witał ówczesny sekretarz gminy Józef Holecki.

W latach 1939–1945 działał tu niemiecki zarząd gminy, zaś w latach 1945–1954 w gmachu działał zarząd gminy Podlesie. Po reformie administracyjnej znoszącej gminy działał tu zarząd Gromady Podlesie. W 1973 roku Podlesie wraz z Zarzeczem włączono do miasta Kostuchna, które w 1975 roku włączone zostało w granice Katowic. Do tego też czasu gmach pełnił swoją pierwotną funkcję.

W 1984 roku został powołany zespół folklorystyczny Podlesianki, mający swoją siedzibę w gmachu dawnego ratusza. W latach 90. XX wieku pojawił się pomysł założenia w siedzibie zespołu izby pamięci, w którym zaczęto gromadzić stare eksponaty, w tym meble i sprzęty gospodarstwa domowego. Na fasadzie budynku w 1988 roku umieszczono tablicę pamiątkową upamiętniającą 750-lecie Podlesia Śląskiego, zaś obok mieści się tablica poświęcona Robertowi Jarczykowi – posłowi na Sejm II Rzeczypospolitej i naczelnikowi gminy Podlesie w latach 1926–1938.

Rada Miasta Katowice w dniu 31 stycznia 2005 roku uchwaliła miejscowy plan zagospodarowana przestrzennego dla południowych dzielnic Katowic, obejmując gmach dawnego ratusza ochroną konserwatorską. W 2010 roku przeprowadzono modernizację gmachu. W ramach prac wartych około 3,5 mln złotych przeprowadzono remont, przebudowę i dobudowę obiektu wraz z termomodernizacją budynku. W 2012 roku za budynkiem dawnego ratusza oddano do użytku plac zabaw dla dzieci. W ramach katowickiego budżetu obywatelskiego za 2016 roku zrealizowano projekt podtrzymywania tradycji regionalnych oraz wzmocnienia więzi międzypokoleniowej o wartości około 19 tys. złotych.

Budynek dawnego ratusza gminy Podlesie położony jest w Katowicach przy ulicy Uniczowskiej 36, na obszarze jednostki pomocniczej Podlesie. Budynek został wybudowany w 1912 roku. Powierzchnia zabudowy gmachu wynosi 249,0 m², zaś powierzchnia użytkowa 637,0 m². Posiada on 3 kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Na elewacji znajduje się ratuszowy zegar, powstały w fabryce Carla Weissa w Głogowie w 1913 roku. Jest on objęty stałą obserwacją techniczną przez zarządcę budynku. Za gmachem dawnego ratusza znajduje się plac zabaw.

W budynku dawnego ratusza mieści się kilka placówek i instytucji publicznych. Swoją siedzibę ma tutaj Filia nr 28 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, w której prócz wypożyczalni dla dzieci i dorosłych organizowane są m.in. lekcje biblioteczne, zajęcia edukacyjno-artystyczne dla dzieci czy też warsztaty dla dorosłych. W gmachu swoją placówkę ma tu również Rada i Zarząd Jednostki Pomocniczej nr 22 Podlesie. Na ostatnim piętrze gmachu siedzibę ma regionalny zespół folklorystyczny Podlesianki. W gmachu urządzono salę historyczną, w której członkinie zespołu Podlesianki zgromadziły historyczne meble oraz sprzęty gospodarstwa domowego. W sali tej prowadzone są lekcje edukacji regionalnej dla uczniów pobliskich szkół. Gmach jest zarządzany przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Budynek dawnego ratusza wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków – kartę opracowało Biuro Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Katowice w grudniu 2012 roku. Dodatkowo jest on objęty ochroną konserwatorska na podstawie przepisów miejscowego planu zagospodarowana przestrzennego.




Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcia Marek Mróz, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Katowice, śląskie
Uniczowska 36

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić