fbpx

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 12604
Wyświetlenia: 144
W kategoriach: Inne budowle
Lokalizacja: Katowice
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Największe centrum kongresowe w Polsce wybudowane w latach 2011-2015.

MCK należy do Strefy Kultury, nowej części Katowic poświęconej kulturze, zlokalizowanej na terenach poprzemysłowych. Ma bezpośrednie połączenie ze Spodkiem. Obiekt powstał na terenach poprzemysłowych i w swojej architekturze nawiązuje do tradycji górniczych.

Obiekt podzielony jest na cztery części:
1. Sala wielofunkcyjna o pow. 8174 m² (12000 osób)
2. Sala Audytorium (570 osób)
3. Sala Balowa (1000 osób)
4. Zespół Sal Konferencyjnych - 26 sal konferencyjnych o powierzchni od 38 do 144 m²

Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest wyróżnione wieloma nagrodami, m.in.:
- Grand Prix – zwycięzca Nagrody Architektonicznej Polityki 2015 (Tygodnik Polityka)
- Nagroda Roku SARP za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2015 (Stowarzyszenie Architektów Polskich)
- Bryła Roku 2015 (www.bryla.pl)
- Najlepszy obiekt kongresowy w Polsce – MP Power Awards – Kongres Venue (Meeting Planner).

 

Istnieje możliwość zwiedzania Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Wszystkim zwiedzającym prezentowane są poszczególne przestrzenie obiektu ukazujące uniwersalny charakter oraz nieskończone możliwości realizacji wydarzeń.

Grupy zwiedzające przestrzenie MCK mają możliwość przejścia przez Hol Dolny, Sale Balowe oraz piękną Salę Audytoryjną. Następnie prezentowana jest Sala Wielofunkcyjna wraz z uzupełniającym ją Holem Górnym i Antresolą. 

 

 

Budynek charakteryzuje się bryłą w kształcie czarnego prostopadłościanu przeciętą zielonym dachem z tarasem i pasażem pieszym. Obiekt powstał w sąsiedztwie zlikwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice", na poprzemysłowych terenach hut cynku "Franz" i "Fanny". 

Po katastrofie budowlanej z 28 stycznia 2008 roku, gdy zawaliła się hala na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich przy ul. Bytkowskiej, rola Katowic jako miasta targowego znacznie zmalała. W okresie tym targi organizowane były m.in. w hali Spodka oraz w oddanym do użytku w 2008 roku centrum targowym Expo Silesia w Sosnowcu. Planowana budowa nowego centrum kongresowego była jednym z głównym celów polityki miasta Katowice dotyczącym konferencji, wystaw, kongresów i innych spotkań tego typu.

Obiekt został oddany do użytku w marcu 2015 roku. Koszt budowy wyniósł blisko 378 mln. zł. Jeszcze przed oddaniem Międzynarodowego Centrum Kongresowego do użytku, do końca września 2014 roku dokonano ponad 50 rezerwacji organizacji wydarzeń w tym miejscu na lata 2015-2019. Pierwszym zorganizowanym tu wydarzeniem był turniej e-sportowy Intel Extreme Masters, który przyciągnął kilkadziesiąt tysięcy osób. 

Od września do grudnia 2016 roku zorganizowano tu blisko 150 wydarzeń i były to głównie kongresy, konferencje, spotkania i targi, w tym m.in.: Katowice Tattoo Konwent, Silesia Bazaar, Śląskie Targi Książki czy VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Do maja 2018 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym zorganizowano 455 wydarzeń z udziałem blisko 970 tysięcy osób. 

Mury Międzynarodowego Centrum Kongresowego stały się również miejscem organizacji wieców i spotkań politycznych. Na początku lipca 2019 roku odbyła się tu konwencja Prawa i Sprawiedliwości, 3 miesiące później konwencja Lewicy, a w październiku 2023 roku wiec Donalda Tuska. 

W związku z wybuchem pandemii Covid-19 Międzynarodowe Centrum Kongresowe zostało przekazane celem urządzenia w nim szpitala tymczasowego, który został otwarty 1 grudnia 2020 roku. Przyjął on 1316 pacjentów. W pracę szpitala zaangażowanych było 1500 osób, w tym 150 lekarzy i 350 pielęgniarek. Ostatni pacjenci opuścili szpital 31 maja 2021 roku. 


Rok 2022 był okresem powrotu do stanu sprzed pandemii. W tym czasie zorganizowano tu 301 różnego rodzaju wydarzeń, w którym udział wzięło prawie 690 tysięcy osób. W dniach 26-30 czerwca 2022 roku odbyło się tu Światowe Forum Miejskie WUF11, na którym pojawili się przedstawiciele 174 państw. 

 

 

 

 

Architektura

MCK to obiekt wielofunkcyjny, spełniający funkcje kongresowe, wystawiennicze, kulturalne i sportowe. To największe centrum kongresowe w Polsce, mogące jednocześnie przyjąć 15 tysięcy osób. Obiekt posiada 4 kondygnacje naziemne i 1 podziemną. Wymiary zewnętrzne wynoszą 250 x 100 metrów. Właścicielem jest miasto Katowice a operatorem (wraz z sąsiednim spodkiem) PTWP Event Center. 

 

Architektura zewnętrzna

Gmach wzniesiono na planie nieregularnego prostokąta. Bryła obiektu jest prosta, o kształcie prostopadłościanu który został przecięty na dwie części doliną, czyli zielonym dachem użytkowym o złożonej geometrii i rozpiętości dochodzącej do 30 metrów. To wyróżnia Międzynarodowe Centrum Kongresowe od innych obiektów w kształcie prostopadłościanu - dach nie tylko optycznie zmniejszył bryłę Międzynarodowego Centrum Kongresowego, ale uczynił ją bardziej dynamiczną. Jednocześnie cała bryła gmachu, pomimo swych rozmiarów nie jest obiektem dominującym nad otoczeniem. 

Zielona dolina na dachu stanowi pieszy pasaż, który w zamyśle architektów odtwarza historyczny bieg drogi w kierunku Bogucic, lub stanowi metaforyczne odwzorowanie nieistniejącego nigdy szlaku łączącego nowoczesną część Katowic, z historyczną częścią Bogucic. Jednocześnie dolina miała stworzyć inną perspektywę widokową na Spodek. Na dachu znajduje się także taras z miejscami do siedzenia. 

Elewacja budynku jest przeszklona i pokryta czarną siatką aluminiową, stanowiąc nawiązanie do górniczej przeszłości okolicy. Czarny kolor mają ponadto kryjące dach papy, asfaltobeton ciągów pieszych, balustrady, beton schodów czy żwirowe wykończenie ścieżek na zielonych terenach. Zieleń dachu tonuje czerń pozostałej części obiektu. 

 

Architektura wnętrz i wyposażenie

W międzynarodowym Centrum Kongresowym znajdują się m.in.

- Sala Wielofunkcyjna, mogąca pomieścić to 12000 osób. Jest to największa przestrzeń w katowickim centrum kongresowym. Długość sali wynosi 135 metrów a szerokość 60,5 metra. Wyposażona jest w nagłośnienie sufitowe, trzy ekrany o przekątnej 495 cali, posiada także system kanałów technicznych. Zastosowano możliwość podziału sali na trzy niezależne od siebie pomieszczenia o zbliżonej wielkości poprzez ruchomą ścianę. 

- Sala Balowa, mogąca pomieścić do 1000 osób. Sala wyposażona jest w krzesła i stoły konferencyjne z możliwością dowolnej aranżacji ich układu. Podobnie jak Sala Wielofunkcyjna może być podzielona na trzy części. Ponadto wyposażona jest w projektory, mikrofony bezprzewodowe, nagłośnienie sufitowe czy rolety. 

- Audytorium, mogące pomieścić do 600 osób. Przeznaczone jest do funkcji typowo scenicznych i zostało zaprojektowane dla głosu wzmacnianego elektronicznie - jest wydzielona akustycznie od foyer i pozostałych części Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Posiada scenę o wymiarach 8x16 metrów. W audytorium znajduje się 570 składanych, miękkich foteli teatralnych oraz m.in. projektor multimedialny, ekran i system nagłośnieniowy. 

- Sale Konferencyjne, dla 1200 osób. Znajduje się tu 18 sal z możliwością ich podziału na 26 modułów, dwa zespoły sanitarne, kredens powiązany komunikacyjnie z rozdzielnią kelnerską kuchnią oraz pomieszczenia biurowe dla gości. Urządzono także strefę VIP i press room. Wszystkie sale konferencyjne wyposażone są w projektory multimedialne, ekrany projekcyjne oraz sufitowe nagłośnienie. 

 

Wszystkie części Międzynarodowego Centrum Kongresowego ułożone zostały wzdłuż przechodzącego po przekątnej, przez cały obiekt foyer, które jest jednocześnie rodzajem pasażu i główną przestrzenią we wnętrzu, łączącą plac Sławika i Antalla z ulicą Olimpijską. Może pomieścić do 1500 osób. Foyer ma cztery poziomy, a bezpośrednio z poziomu zerowego znajduje się przejście do Sali Balowej i Audytorium. Przejście przez foyer jest powtórzeniem drogi prze zieloną dolinę - zewnętrzną cześć budynku. Wcięcie to oddziela jednocześnie główną Salę Wielofunkcyjną od części z pozostałymi, mniejszymi pomieszczeniami konferencyjnymi, dzięki czemu obie części budynku mogą funkcjonować niezależnie od siebie. W gmachu MCK znajduje się 10 biegów schodowych, 5 ciągów schodów ruchomych i 8 wind. Do obsługi gastronomicznej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym urządzono restaurację, która może obsłużyć stoliki i bufety na trzech poziomach, na których znajdują się wejścia do sal konferencyjnych. Przy południowej elewacji obiektu zaprojektowano restaurację letnią z przeznaczeniem do obsługi stolików na zewnątrz. W rejonie wejścia głównego znajduje się także miejsce na kawiarnię. Wnętrza Międzynarodowego Centrum Kongresowego utrzymane zostały w rygorze kilku materiałów - betonu, drewna i elementów w kolorze czerni. Wyraz ten zmiękczają świetlne oprawy w kształcie kropli. 

 

 

 

fot. Międzynarodowe Centrum Kongresowe

Lokalizacja

Katowice, śląskie
Plac Sławika i Antalla 1

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić