fbpx

Zamek w Łapalicach

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 27165
Wyświetlenia: 350
W kategoriach: Zamki
Lokalizacja: Kartuzy
0.00 ( 0 głosów )
Street view: Rozejrzyj się
Google maps: Nawiguj

Opis

Najmłodszy polski zamek a w zasadzie nieukończona rezydencja zwana "Polskim Hogwartem".

 

Zacznijmy od krótkiej historii obiektu.

Jest rok 1983. Snycerz i producent mebli - Piotr Kazimierczak otrzymał pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego z pracownią rzeźbiarską o powierzchni 170 m². Zamiast tego wzniósł budynek o znacznie większej powierzchni - 5 tys. m².
Prace budowlane trwały kilka lat, jednak na początku lat 90. XX wieku zostały wstrzymane z powodu problemów finansowych. Przez kilka lat na terenie zamku prace nie postępowały.

W 2006 roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał nakaz rozbiórki budowli, jako że powstała niezgodnie z pozwoleniem na budowę. Właściciel wystąpił wówczas do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o stwierdzenie nieważności decyzji. Ten decyzję unieważnił pod warunkiem dostarczenia zamiennego projektu do końca 2008 roku. Inwestor dokumenty dostarczył 31 grudnia, jednak wymagały one uzupełnienia, na co otrzymał dodatkowe trzy miesiące. PINB zatwierdził projekt budowlany zakładający ukończenie inwestycji z przeznaczeniem na pensjonat. ...
Ogólnie przez kilka następnych lat sprawy związane z Zamkiem w Łapalicach toczyły się tylko w zakresie umów, zezwoleń, pozwoleń i ogólne pojętej dokumentacji. Ostatecznie sprawa została zakończona w 2013 roku, kiedy PINB wydał decyzję o zakazie dalszych prac budowlanych. Nie wpłynęło żadne odwołanie od tej decyzji.

Nieruchomość otoczona jest betonowym murem. Na jej teren prowadzi budynek bramny. W południowej części działki znajduje się sztuczny staw.
Główny gmach składa się z czterech skrzydeł połączonych łącznikami. Nakrywają je dachy mansardowe. W narożnikach znajduje się 12 wież z hełmami, 4 z nich posiadają klatki schodowe wewnątrz. W skrzydle centralnym planowano umieszczenie fontanny, windy oraz tarasów a w zachodnim skrzydle planowane było umieszczenie basenu o wymiarach 9x15 metrów i utworzenie sali balowej.

Koncept budynku zakładał 12 wież - tyle ile miesięcy w roku,
tyle sal ile tygodni w roku,
tyle okien ile dni w roku.
Wnętrze miało zostać wykonane niemal całości z drewna.


W dniu 24 czerwca 2020 r. Rada Miasta w Kartuzach podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego części Łapalic, w której znajduje się nieukończony zamek. Uchwalenie planu pozwoli zalegalizować i ukończyć budowę z przeznaczeniem na hotel.


Obiekt jest swoistą atrakcją zarówno dla polskich, jak i zagranicznych eksplorerów. Należy pamiętać, że obiekt jest "terenem dzikim" i w żaden sposób nie jest przystosowany do obsługi ruchu turystycznego. Przebywanie na jego terenie grozi kalectwem a nawet śmiercią. W 2017 roku młody chłopak wpadł do szybu windowego i doznał poważnych obrażeń. W 2021 roku to tego samego szybu wpadło dwóch 15-latków którzy z poważnymi obrażeniami trafili do szpitala.


fot. Marian Naworski, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Kartuzy, pomorskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić