fbpx

Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 1338
Wyświetlenia: 442
W kategoriach: Muzea specjalistyczne
Lokalizacja: Jędrzejów
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Muzeum założone w 1962 roku z siedzibą w siedzibie Przypkowskich z 1906 i byłej aptece z XVIII w.

Muzeum specjalizujące się w prezentacji przyrządów astronomicznych i zegarów słonecznych, powstało w oparciu o kolekcję lekarza z Jędrzejowa - Feliksa Przypkowskiego, który od 1895 roku zajmował się kompletowaniem zabytkowych zegarów słonecznych oraz w oparciu o literaturę i inne materiały poświęcone gnomonice.

Stała ekspozycja została udostępniania do zwiedzania w 1909 roku i od tego czasu stale rozbudowywana, w tym również przez syna Feliksa - Tadeusza Przypkowskiego. W 1962 roku kolekcja została przekazana Państwu a Tadeusz, a po jego śmierci syn Tadeusza - Piotr zachowali wpływ na kształt muzeum będąc jego dyrektorami.

W siedzibie Przypkowskich znajduje się kopuła obserwatorium astronomicznego z 1913 roku.

Muzeum posiada wiele, zróżnicowanych tematycznie działów.
1. Dział zegarów - obejmuje historyczne zegary słoneczne i inne typy zegarów od XVI do XX wieku (klepsydry, świece zegarowe, zegary wodne) w tym wiele unikatowych dzieł z najlepszych zakładów Europy. Do najciekawszych należy zegar słoneczny z XVI wieku wykonany przez Erazma Habermela, zegar słoneczny z armatką strzelającą w południe wykonany w Paryżu dla króla Stanisława Leszczyńskiego, XVII-wieczna klepsydra wodna wykonana z majoliki. Kolekcję uzupełniają przyrządy astronomiczne i księgi poświęcone gnomonice i astronomii. Pod względem wielkości i wartości kolekcji zegarów jest to trzecie największe Muzeum na świecie po Planetarium w Chicago i Science Museum w Oxfordzie.

2. Dział historyczny i rzemiosła artystycznego, w tym głównie kolekcja eksponatów wyposażenia, literatury i pism związanych z Legionami Polskimi, w tym z Józefem Piłsudskim, który kwaterował w siedzibie muzeum w 1915 roku. L

3. Dział gastronomii prezentujący naczynia kuchenne i bogato zdobione zastawy stołowe, porcelanę stołową, zbiory zabytkowych menu i książki kucharskie. Część tej kolekcji eksponowana jest w w kuchni z 1906 roku oraz zabytkowych piwnicach z XVIII wieku.

4. Dział grafiki i ekslibrisów posiadający okazy począwszy od XV wieku.

W Muzeum można podziwiać także zachowane lub odtworzone dawne wnętrza pokojów z XX wieku i wyposażenie takie jak: meble, dywany, obrazy i bibeloty oraz zbiory ozdobnych mebli z XVII i XVIII wieku oraz rokokowe obicia z kurdybanu.

W muzealnej bibliotece znajduje się wiele cennych inkunabułów i starodruków z okresu 1480-1800 m.in.
Liber Chronicarum wydane w Norymberdze w 1493,
O architekturze ksiąg dziesięć Witruwiusza z 1548, pierwsze wydanie,
De Revolutionibus Mikołaja Kopernika wydane w 1566 w Bazylei,
książki z biblioteki króla Zygmunta Augusta,
książki z autografami Kartezjusza, Huygensa i Heweliusza.

Lokalizacja

Jędrzejów, świętokrzyskie
plac Tadeusza Kościuszki 7-8

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić