fbpx

Park Miejski

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 18506
Wyświetlenia: 93
W kategoriach: Parki i ogrody
Lokalizacja: Głogówek
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy park miejski w sąsiedztwie zamku, założony na powierzchni 17 ha.
Park w Głogówku został założony w XVII wieku w miejscu dawnych fortyfikacji ziemnych z inicjatywy rodziny Oppersdorffów, właścicieli pobliskiego zamku. W połowie XVII wieku obszar parku został poszerzony i nadano mu charakter wypoczynkowo-użytkowy. W połowie XIX wieku, pod kierownictwem architekta Glücka, park został przekształcony na styl angielski i zasadzono w nim egzotyczne drzewa i krzewy.

W 1830 w północno-zachodniej części parku zbudowano drewnianą oranżerię. Uległa ona spaleniu, w 1914 została odbudowana ze stali. Po II wojnie światowej w parku pochowani zostali żołnierze Armii Czerwonej. Ekshumowano ich w latach 50.

W latach 2015–2016 w parku zostały przeprowadzone prace mające na celu poprawę jego infrastruktury.

Głogówecki Park Miejski należy do najlepiej utrzymanych obiektów tego typu w regionie. Są tu liczne chronione i rzadkie gatunki roślin. Występuje tu m.in. bluszcz (Hedera L.), daglezja (Pseudotsuga Carriere), modrzew kanadyjski (Larix lyallii Parl.), platan (Platanus L.), cypryśnik (Taxodium Rich.), w strefie runa śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.), miodunka ćma (Pulmonaria obscura Dumort.) i złoć żółta (Gagea lutea), a także ginące w skali kraju gatunki mszaków. Na listę pomników przyrody wpisana została grupa dziewięciu dębów szypułkowych (Quercus robur L.) w zachodniej części parku, wzdłuż Młynówki.

Walorem parku jest morfologia jego terenu. Jego górna część, na której znajduje się zamek, jest okalana stromą skarpą z fragmentami murów miejskich, za to część dolna to rozległe łąki, stawy, alejki spacerowe.


Przez park prowadzą ścieżki asfaltowe i żwirowe. W parku znajduje się ścieżka edukacyjna przybliżająca jego historię i plac zabaw.

Do ważnych obiektów parku należą:
- figura św. Jana Nepomucena z 1744
- pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej z inskrypcją: „Chwała bohaterom radzieckim poległym o wyzwolenie miasta Głogówka – wdzięczne społeczeństwo miasta”
- staw z dwiema wysepkami
- dawna oranżeria parkowa z 1914
- studnia Karola (niem. Karlusbrunnen), naprzeciwko której znajdowała się pustelnia rozebrana w latach 30. XX wieku.



Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcia: Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Głogówek, opolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić