fbpx

Rabinówka

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 20956
Wyświetlenia: 78
W kategoriach: Rezerwaty przyrody
Lokalizacja: Gródek
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Faunistyczny rezerwat przyrody o powierzchni 659 ha. powołany w 2005 roku.
Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych i dydaktycznych ostoi rzadkich i chronionych gatunków awifauny lęgowej, a w szczególności populacji cietrzewia na terenie Niecki Gródecko-Michałowskiej.

Rezerwat przyrody Rabinówka utworzony został 29 grudnia 2005 na mocy rozporządzenia Nr 67/05 Wojewody Podlaskiego z dnia 2 grudnia 2005. Rezerwat znajduje się na gruntach będących własnością Skarbu Państwa, zarządzanych przez Nadleśnictwo Waliły, a nadzorowanych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Fragment Niecki Gródecko-Michałowskiej obejmujący rezerwat przyrody Rabinówka stanowił w latach 70. XIX w. obszar użytkowany rolniczo, głównie jako łąki kośne. Budowa Rowu Tartacznego pod koniec XIX w. oraz zakrojone na szeroką skalę melioracje prowadzone w latach 50., 70. i 80. XX w. przyczyniły się do drastycznego obniżenia poziomu wód gruntowych w rezerwacie jak i w całej Niecce. Zmiany te w połączeniu z zaniechaniem użytkowania rolniczego spowodowały zubożenie cennych siedlisk.

Rezerwat jest położony w południowo-zachodniej części nadleśnictwa w okolicach wsi Mieleszki-Kolonia. Ze względu na obfitość wody i typ roślinności przypomina Kotlinę Biebrzańską. Stanowi ostoję zwierzyny, szczególnie jeleniowatych: sarny, jelenie, łosie. Obserwacje prowadzone w latach 1992–1993 przez Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wykazały występowanie na tym terenie 207 gatunków ptaków, z tego 140 gniazdujących. Wiele z nich jest bardzo rzadkich, a nawet zagrożonych wyginięciem w Europie. Występują tam m.in. cietrzew, bekas dubelt, kulik wielki, przepiórka zwyczajna, bocian czarny, puchacz i orlik krzykliwy.

Najcenniejszym elementem flory rezerwatu jest brzoza niska, będąca pod ścisłą ochroną gatunkową i ujęta w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin jako gatunek zagrożony wyginięciem w Polsce. Jest to gatunek borealny (północny), będący reliktem glacjalnym, pozostałym z okresu lodowcowego. W ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się w Polsce zanikanie stanowisk brzozy niskiej w wyniku osuszania i zarastania torfowisk.

Rezerwat nie ma aktualnego planu ochrony, posiada natomiast obowiązujące zadania ochronne, na podstawie których jego obszar objęty jest ochroną czynną.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Gródek, podlaskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić