fbpx

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 19327
Wyświetlenia: 100
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Grodków
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół rzymskokatolicki wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu klasycystycznym.
Pierwszy kościół we wsi, pod wezwaniem św. Jadwigi, zbudowanego w 1580, ale w XVI wieku przejęli go protestanci. Rekatolicyzowany został w 1627. Bardzo zniszczony obiekt rozebrano w 1801. W 1802 rozpoczęto budowę obecnej świątyni, którą jednak ukończono dopiero w 1822. Konsekracji kościoła dokonał 17 października 1822 biskup Emmanuel von Schimonsky.

15 marca 1945 Kopice zostały zdobyte przez Armię Czerwoną i jeszcze pod wieczór tego samego dnia wybuchł pożar w wieży świątyni, która doszczętnie spłonęła. Pożar przeniósł się na dach niszcząc około 150 m² poszycia, nie obejmując jednak samego kościoła. Rosjanie urządzili w nim przejściowo stajnię dla chorych koni. Miejscowy proboszcz Paweł Gratz nie wrócił na probostwo. 5 września 1945 przybył do Kopic ksiądz Piotr Patalong, który odprawiał nabożeństwa w języku polskim i niemieckim, zaś kazania tylko po polsku. Rozpoczęła się odbudowa, m.in. rozebrano stodołę należącą do probostwa, celem pozyskania materiałów budowlanych. Pracami kierował architekt P. Huller. Pod krzyżem wieżowym umieszczono zasobnik z dokumentami z lat 1870 i 1946. Od 1946 ulokowano w budynku organistówki posterunek UB, a w domu parafialnym posterunek MO. W 1958 poświęcono nowy dzwon.

W 2022 parafia w Kopicach otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na prace remontowe elewacji kościoła.


Kościół jest w stylu neoklasycystycznym, jednonawowy, przekryty dachem dwuspadowym. Na osi głównej znajduje się czworoboczna wieża kryta dachem namiotowym. Wejście główne zaakcentowane jest portalem kolumnowym, zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Elewacje są otynkowane, a we fragmentach boniowane.

Przy kościele stoi mauzoleum rodzinne będące miejscem pochówku członków rodziny górnośląskiej linii Schaffgotschów.

W świątyni cenne są: ambona z początku XVIII wieku oraz stacje drogi krzyżowej.





Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcie: Xxkazik, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Grodków, opolskie
Kopice

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić