fbpx

Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 27668
Wyświetlenia: 77
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Grabów
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół mariawicki wybudowany w 1907 roku stylu neogotyckim.
Kościół parafialny został wpisany do Rejestru Zabytków Nieruchomych województwa łódzkiego decyzją nr 310 z dn. 21 maja 1984 roku wraz z neogotycką plebanią, tworząc Zespół Kościoła Mariawitów w Nowej Sobótce.

W 1907 roku z ofiar wiernych nowo powstałej parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Sobótce Nowej wzniesiono kościół parafialny pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Rocha Wyznawcy. Obiekt wzniesiono w stylu neogotyckim – nawiązującym do tzw. gotyku nadwiślanego. Wykonanie: cegła (w układzie polskim) nietynkowana, cokół z kamienia łupanego, dachy kryte blachą, otwory okienne i drzwiowe ostrołukowe ze zwornikiem i opaskami (w części mieszkalnej okna prostokątne).

Kościół powstał na planie wydłużonego prostokąta. Jest trzynawowy, bazylikowy, od północy transept z ryzalitem, od południa kwadratowa wieża z wejściem do kościoła. Wysunięty ryzalit balkonowo - gankowy z wejściem do sieni, z której prowadzą schody do pomieszczeń mieszkalnych na piętrze i zakrystii.

Małe kruchty przy bocznych ścianach prowadzą do: - transept: kaplicy, strona wschodnia; zakrystii, strona zachodnia - nawa kościoła: podchórza (duża kruchta) – strona wschodnia i zachodnia.

Fasada kościoła flankowana pośrodku wysoką, wyniosłą wieżą, zwieńczoną hełmem w formie ostrosłupa z iglicą i krzyżem, oszkarpowana przyporami. W wieży występują okna ostrołukowe z ceglaną rozetą, blenda, blenda rozety, ostrołukowy fryz ceglany, tondo z płaskorzeźbą, tynkowane płyciny. W parterze wieży - otwarte przejścia zwieńczone ostrołukowymi portalami ze zwornikiem. Po obu stronach wieży - nisze. Fasadę flankują przypory zakończone wieżyczkami.

Elewacje boczne oszkarpowane, blendy i płyciny tynkowane. Wokół elewacji, pod okapem, fryz arkadowy. Naroża elewacji flankowane wieżyczkami. W północnej elewacji ostrołukowe i prostokątne blendy i okna, fryz arkadowy, tondo z płaskorzeźbą, ryzalit gankowo – balkonowy.

Wnętrze kościoła bazylikowe, nawa główna sklepiona kolebkowa, wzmocniona ostrołukowymi gurtami. Węższe od nawy prezbiterium, zamknięte ścianą prostą. Stropy naw bocznych wsparte na sześciu kolumnach w stylu kompozytowym. Na ścianach naw pilastry na potężnych bazach z kapitelami w stylu kompozytowym. Chór muzyczny wsparty na trzech ostrołukowych arkadach. Nad chórem arkada z emporą i loggią. Sklepienie wieży naśladujące kryształowe. Wyposażenie kościoła z epoki (zgodne z regułą kościoła). W prezbiterium otoczonym zamykaną komunijną balustradą, ołtarz w formie konfesji. Ściana i wysklepek zdobione mozaiką. Ambona polichromowana posadowiona przy kolumnie. Podłogi drewniane.






Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Bez Flesza Łukasz Kaczmarski, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Grabów, łódzkie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić