fbpx

Cmentarz jeńców wojennych w Sosnowicach

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 24355
Wyświetlenia: 58
W kategoriach: Nekropolie i grobowce
Lokalizacja: Golczewo
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Cmentarz wojenny, miejsce pamięci narodowej.
Cmentarz znajduje się niedaleko miejsca, w którym znajdował się niemiecki obóz jeniecki. Pierwsze upamiętnienie pracujących tam jeńców miało miejsce w roku 1987. Postawiono wówczas duży, betonowy obelisk. W kolejnych latach urządzono tam cmentarz, ustawiono 10 tablic upamiętniających, tych którzy zginęli oraz trzy granitowe krzyże: katolicki, prawosławny i greckokatolicki. Tablice postawione w półokręgu są dedykowane (od lewej): Holendrom, Włochom, Francuzom, Polakom, Rosjanom, Ukraińcom i Białorusinom. Teren ogrodzono drewnianym płotem, postawiono granitową tablicę z napisem: „CMENTARZ JEŃCÓW WOJENNYCH” oraz plan cmentarza i informację o obozie i cmentarzu. Wkoło cmentarza nasadzone zostały tuje.

Budowę obozu rozpoczęto latem 1941 roku, kiedy to zostali przywiezieni pierwsi radzieccy jeńcy. Brak jest danych osobowych o przebywających tam jeńcach i dokładnej liczbie tych osób. W trakcie budowy wybuchła epidemia tyfusu. W sumie w obozie zmarło na pewno około 300 jeńców (według zeznań świadków właśnie na tyfus), jednak dokładna liczba ofiar nie jest znana. Obecnie w miejscu pochówku znajduje się pomnik.

Obóz składał się z baraków, osobno dla mężczyzn i kobiet, szrajbsztuby-kancelarii i kantyny dla niemieckich oficerów. Jeńcy pracowali w fabryce amunicji oraz w zakładzie renowacji amunicji. Były to zarówno kobiety jak i mężczyźni różnych narodowości: Rosjanie, Ukraińcy, Łotysze, Francuzi, Polacy, Białorusini, Holendrzy i Włosi. Zatrudniano ich głównie przy załadunku i wyładunku wagonów z amunicją.

W magazynach z amunicją znajdowały się pociski różnego asortymentu, bomby, były podobno nawet pociski z gazem trującym, które w lutym 1945 roku zostały załadowane na wagony i wywiezione w nieznanym kierunku. W tym czasie lagier został zaminowany i wysadzony.

W październiku 2013 roku na cmentarzu przeprowadzano wstępne prace badawcze, których celem jest ustalenie tożsamości pochowanych i inwentaryzacja wszystkich pochówków celem ustalenia liczby zmarłych w niewoli.





Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Golczewo, zachodniopomorskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić