fbpx

Cmentarz Brętowski

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 15756
Wyświetlenia: 276
W kategoriach: Nekropolie i grobowce
Lokalizacja: Gdańsk
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Cmentarz o powierzchni około 2,5 ha, założony w 1904 roku.
Na jego terenie istniała początkowo kaplica, którą następnie rozbudowano i utworzono tutaj samodzielną parafię. Od 1947 na Cmentarzu nie są już chowani zmarli. W 1956 Cmentarz został zamknięty. Groby są dobrze utrzymane jedynie od strony ul. Słowackiego. Na części dawnych grobów stoi nowy kościół, dom parafialny oraz garaże. Część Cmentarza znajdującą się za domem parafialnym, na stoku wzgórza Ślimak (miejsce pochówków dzieci), zarósł las. Groby na tym obszarze są w bardzo złym stanie, większość inskrypcji na płytach uległa już całkowitemu zatarciu i nie jest możliwa do odczytania.

W 2013 dokonano ekshumacji szczątków kilkunastu pochówków ludzkich z terenu dawnego Cmentarza, którego północny fragment graniczy z terenem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Pochowano je, we wspólnej i skromnej mogile oraz oznaczono krzyżem z tabliczką ze stosowną na niej sentencją, w południowej części tegoż Cmentarza.

Według stanu z 2013 Cmentarz liczył 259 grobów (w południowej części znajdowało się 127 czytelnych grobów, w północnej dziecięcej kwaterze nekropolii zachowało się 132 grobów).

14 października 2020 Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny podjęła uchwałę o wpisaniu Cmentarza Brętowskiego do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego (Przeciwny temu był Proboszcz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku ksiądz Tadeusz Chajewski). W maju 2021 Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął procedurę wpisania Cmentarza Brętowskiego do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego. W grudniu tegoż roku Cmentarz Brętowski został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego.

24 kwietnia 2021 odbyła się organizowana przez Radnego Dzielnicy Wrzeszcz Górny Wojciecha Chmielewskiego akcja uporządkowania kwatery dziecięcej Cmentarza Brętowskiego. Akcja była kontynuowana (15 maja 2021, 26 marca 2022, 28 maja 2022, 25 czerwca 2022).

W marcu 2022, na prośbę prezesa Michała Wysockiego, Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne otrzymało zgodę od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na przeprowadzanie prac porządkowych na Cmentarzu Brętowskim. Organizacja uzyskała również zgodę Parafii na dygitalizację i indeksację parafialnych ksiąg metrykalnych.


Wśród dzieci pochowanych na Cmentarzu jest Horst Meller (1929–1936), uwieczniony w powieści Pawła Huelle „Weiser Dawidek”. Grób tego dziecka znajduje się bezpośrednio za domem parafialnym. 31 października 2001 Piotr Jakubiak na grobie postawił krzyż wraz z tabliczką z danymi. Zniknęły one w styczniu 2016, jednak jeszcze w tym samym miesiącu zostały odnalezione. W lutym tegoż roku powróciły na grób. 26 czerwca 2016 odsłonięty został nowy nagrobek Horsta Mellera. W uroczystości wzięli udział, m.in.: Paweł Huelle, inicjatorzy rekonstrukcji nagrobka mieszkaniec Strzyży Piotr Jakubiak oraz radny dzielnicy Oliwa Mikołaj Sobczak, wikariusz miejscowej parafii ksiądz Mikołaj Dacko, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa i dziennikarz portalu StaraOliwa.pl Tomasz Strug oraz rzecznik Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Tomasz Konopacki. Rekonstrukcji nagrobka podjął się Leon Czerwiński. W ramach cyklu „Weekend z PKM” Dziennik Bałtycki wyemitował w lipcu 2018 odcinek pt. „Pomorskie atrakcje na weekend. Historyczny spacer śladami Weisera Dawidka”.




Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcie: Krzysztof Rakowski, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Gdańsk, pomorskie
Słowackiego 80

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić