Szczegóły atrakcji
Opis
Kaplica została zbudowana "na chwalę Bożą a ku czci i pamięci przedwcześnie w 48 roku życia w dn. 14 lipca 1868 r. zgasłego Ludwika Denkera-byłego starosty”, z fundacji wdowy Sabiny z Artwińskich Denkerowej, która także spoczęła w kryptach kaplicy (31 grudnia 1909 roku). W kaplicy pochowano pomordowanych w czasie rzezi galicyjskiej Fryderyka i Erazma Denkera oraz Aleksandra Zdzieńskiego. Spoczywają tu także Karolina ze Zdzieńskich Denkerowa (zm. 1856 r.), Julian Gryf Bielański (zm. 1933 r.) i Emma ze Skrzyszowskich Bielańska (zm. 1941).
We wnętrzu znajduje się późnobarokowy ołtarz z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego z XIX wieku. Obok kaplicy po lewej stronie znajduje się grób bohatera walk narodowowyzwoleńczych, gen. Ignacego Kruszewskiego, właściciela wioski. Na marmurowej tablicy znajduje się napis: "IGNACY SKARBEK KRUSZEWSKI
PUŁKOWNIK WOJSK POLSKICH NASTĘPNIE GENERAŁ WOJSK BELGIJSKICH URODZONY W KRUSZEWIE 6 STYCZ. 1799 + 25 GRUD. 1879 W GOGOŁOWIE R. I. P."
W sąsiedztwie, na niewielkim kopcu ziemnym widnieją dwa marmurowe epitafia. Jedno poświęcone jest Janowi Nideckiemu, właścicielowi Glinika (zm. 4 X 1830 r.):
"Zgasł w Nim ziemi rodzinnej Obywatel prawy
Zgasł wzór Ojców, zgasł kmiotków opiekun łaskawy".
Zdjęcia: Łukasz Niemiec, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons
Lokalizacja
Gogołów