fbpx

Cerkiew Poczęcia Bogurodzicy w Młodowicach

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 21700
Wyświetlenia: 65
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Fredropol
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowa, drewniana cerkiew prawosławna wzniesiona w 1923 roku.
Świątynię wzniesiono w 1923 r. w miejscu starszej drewnianej cerkwi (której wezwanie zmieniono w 1864 r. ze św. Anny). Obok cerkwi w tym samym czasie wzniesiono drewnianą dzwonnicę na planie ośmioboku. Dzwonnica cerkiewna w Młodowicach jest jednym z nielicznych i oryginalnym przykładem recepcji modernistycznych form architektonicznych w drewnianym budownictwie sakralnym. Przy świątyni znajduje się prawosławny (dawniej greckokatolicki) cmentarz.

Cerkiew należała do parafii w Kormanicach greckokatolickiego dekanatu niżankowskiego. Do tej parafii należały również filialne cerkwie w Darowicach, Fredropolu i Kupiatyczach.

Po wojnie (od 1958 r.) świątynia była użytkowana przez wiernych Kościoła Prawosławnego. W latach 1993–1997 została wyremontowana. Na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o uregulowaniu stanu prawnego niektórych nieruchomości pozostających we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego świątynia stała się wyłączną własnością tego Kościoła.

Cerkiew drewniana, konstrukcji zrębowej, orientowana, trójdzielna. Od strony zachodniej babiniec. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie, z zakrystią od strony północnej. Dachy cerkwi blaszane. Nad nawą ośmioboczny bęben z kopulastym dachem, zwieńczonym latarnią z cebulastą kopułką. Pozostałe dachy kalenicowe. Wokół cerkwi okap, wsparty na rysiach. Wewnątrz świątyni płaskie stropy. Ikonostas pochodzi z cerkwi w Huwnikach.

Dzwonnica wolnostojąca, na planie ośmioboku, drewniana, trójkondygnacyjna, o konstrukcji słupowo-ramowej, z blaszanym ostrosłupowym dachem, zwieńczonym cebulastym hełmem.





Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Fredropol, podkarpackie
Młodowice

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić