fbpx

Port morski Elbląg

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 18984
Wyświetlenia: 131
W kategoriach: Przystanie i porty
Lokalizacja: Elbląg
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Port Morski nad rzeką Elbląg, w odległości 6 km od jej ujścia do Zalewu Wiślanego.
Teren portu obejmuje powierzchnię 470 ha. Granice portu zostały określone w 2013 roku.

Obszar rzeki Elbląg do granic portu ma status morskich wód wewnętrznych.

Przystanie jachtowe w Porcie Elbląg:
- Jachtklub Wodnik
- przystań jachtowa Harcerski Ośrodek Wodny Bryza
- Ognisko Sportów Wodnych Fala
- przystań kajakowa Energetyk.


W średniowieczu historia portu w Elblągu była związana ze Związkiem Hanzeatyckim, z którym wymiana stanowiła 90% globalnych obrotów. Największy historyczny obrót towarowy portu odnotowano w 1936 roku - pół miliona ton w wyniku poprawy koniunktury w III Rzeszy. Po drugiej wojnie światowej i po przejęciu Elbląga przez Polskę, ze względu na uwarunkowania polityczne port nie wrócił już do swej dawnej roli portu morskiego. Formalnie, dopiero w 1952 roku, ustanowiono port morski .

W czerwcu 2015 roku władze Zarządu Portu Morskiego w Elblągu zaprezentowały strategię, w której określono trzy specjalizacje: zalewowa i śródlądowa turystyka wodna, wymiana towarowa z obwodem kaliningradzkim oraz morskie i śródlądowe przewozy dedykowane. W strategii zawarto również program inwestycyjny dla elbląskiego portu, którego łączną wartość określono na ponad 1 mld zł. Wśród niezbędnych inwestycji wskazano: budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną, przebudowę wejścia do portu, budowę bocznicy kolejowej oraz terminalu przeładunkowego, budowę nowego mostu na rzece Elbląg w Nowakowie, rozbudowę terminalu przeładunkowego przy ul. Radomskiej wraz z instalacją suwnicy oraz budowę obrotnicy dla statków przy wejściu z rzeki Elbląg do Kanału Jagiellońskiego. Jako przewidywany termin realizacji wymienionych inwestycji wskazano rok 2020.

Największą szansę rozwoju elbląskiego portu upatruje się w budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną, co pozwoliłoby uniknąć żeglugi przez Cieśninę Pilawską, kontrolowaną przez władze rosyjskie. Do tej pory 96% wymiany towarowej w elbląskim porcie odbywało się z portami obwodu kaliningradzkiego. Agresja Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 i wycofanie się przez port jako pierwszy w Polsce z rozładunku rosyjskiego węgla, wprowadzenie zakazu eksportu materiałów budowlanych i cementu spowodowało załamanie się przeładunków.

Łączna długość nabrzeży w porcie Elbląg wynosi 2,5 km, w tym 0,3 km nabrzeża pasażerskiego. W porcie znajduje się 5 basenów, stocznia remontowa, suwnica o udźwigu 150 ton, obrotnica statków o długości 120 metrów, bocznica kolejowa oraz terminale przeładunkowy i pasażerski.





Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcie: Polimerek, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Elbląg, warmińsko-mazurskie
Portowa 2

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić