fbpx

Piekiełko

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 27028
Wyświetlenia: 102
W kategoriach: Formacje skalne
Lokalizacja: Ciężkowice
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Jeden z ostańców w Grupie Borsuka w rezerwacie przyrody Skamieniałe Miasto na Pogórzu Ciężkowickim.
Nazwa skały związana jest z jej kolorem. Jest bowiem na dużej powierzchni czerwona, jak osmalona ogniem z piekła rodem. Przyczyną tego jest występowanie w niej pstrych łupków, które obok piaskowców występują w wielu miejscach rezerwatu Skamieniałe Miasto. Są to ilaste, lub mułowcowe skały, które powstały w wyniku sedymentacji pelagialu. Mają charakterystyczną, czerwoną barwę, miejscami smugowaną szaro-zielonymi warstewkami.

Podobnie, jak wszystkie pozostałe skały w Skamieniałym Mieście Orzeł zbudowany jest z piaskowca ciężkowickiego. Wyodrębnił się w okresie polodowcowym w wyniku selektywnego wietrzenia. Najbardziej na wietrzenie narażone były płaszczyzny spękań ciosowych, przetrwały zaś fragmenty najbardziej odporne na wietrzenie. Doprowadziło to do powstania różnorodnych, izolowanych od siebie form skałkowych. W procesie ich powstawania odegrały rolę również powierzchniowe ruchy grawitacyjne i obrywy, które powodowały przemieszczenia się niektórych ostańców i ich wychylenia od pionu.

Skała Piekiełko nadaje się do boulderingu i wśród uprawiających ten rodzaj wspinaczki skała była bardzo popularna. Na jej północnej, południowej i wschodniej ścianie jest 15 dróg wspinaczkowych (baldów) o trudności od 3+ do 7b+ w skali francuskiej. Wspinanie jednak jest zabronione.

Pomiędzy skałami Grupy Borsuka prowadzi znakowany szlak turystyczny. Wędrówkę nim można rozpocząć od parkingu znajdującego się w odległości około 1 km od centrum Ciężkowic, po lewej stronie drogi wojewódzkiej nr 977 z Tarnowa do Gorlic.





Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Ciężkowice, małopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić