fbpx

Kaplica cmentarna w Chorzowie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 26292
Wyświetlenia: 67
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Chorzów
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowa kaplica rzymskokatolicka wzniesiona w 1898 roku w stylu neogotyckim.
Kaplica została wzniesiona w 1898 roku według projektu Ludwiga Schneidera przez Franciszka Wieczorka z Królewskiej Huty, znajduje się na największej chorzowskiej nekropolii, tj. na cmentarzu parafialnym parafii św. Jadwigi Śląskiej, przy ul. Michała Drzymały i ul. Cmentarnej założonym w 1889 roku (w tymże roku zakupiono grunt pod cmentarz). Grzebani są na niej m.in. zmarli, którzy należeli do chorzowskich parafii: św. Antoniego z Padwy, św. Franciszka z Asyżu, św. Jadwigi Śląskiej, św. Wawrzyńca. Około 1915 roku dzwon z kaplicy cmentarnej został zarekwirowany na cele wojenne aby posłużyć jako materiał do produkcji broni. Podczas II wojny światowej kaplica była wykorzystywana jako kostnica. 16 października 1999 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia na ścianie kaplicy odsłonięto tablicę upamiętniającą chorzowskiego rzeźbiarza Rainholda Tomasza Domina autorem płaskorzeźbionego epitafium jest Gerard Grzywaczyk. 13 października 2001 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia na ścianie kaplicy odsłonięto płaskorzeźbioną tablicę upamiętniającą działacza narodowego i mistrza krawieckiego Wojciecha Samarzewskiego, również autorstwa Gerarda Grzywaczyka.

25 maja 2009 roku kaplica została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. W 2016 roku kończono renowację kaplicy.

Kaplica została wzniesiona z cegły na terenie cmentarza w stylu neogotyckim. We wnętrzu świątyni znajdują się freski (malowidła na suficie, pochodzące z końca XIX wieku, odkryte podczas remontu świątyni). Na zewnętrznych ścianach budynku zamieszczono trzy tablice pamiątkowe poświęcone: Rainholdowi Tomaszowi Dominowi, działaczce oświatowej i narodowej Petroneli Golaszowej oraz działaczowi narodowemu i mistrzowi krawieckiemu Wojciechowi Samarzewskiemu, którzy zostali pochowani na terenie tegoż cmentarza. Przy kaplicy znajdują się dwa zniszczone nagrobki wykonane z wykorzystaniem galwanotechniki.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Adrian Tync, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Chorzów, śląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić