fbpx

Górnośląski Park Etnograficzny

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 26303
Wyświetlenia: 59
W kategoriach: Muzea specjalistyczne
Lokalizacja: Chorzów
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Skansen znajdujący się na terenie Parku Śląskiego nieopodal Stadionu Śląskiego o pow. 22 ha.
Park etnograficzny posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Obszar skansenu wynosi 22 ha.

Zgromadzone zabytki budownictwa ludowego pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Obiektem scalającym poszczególne części ekspozycji jest pochodzący z XVIII w. kościół pw. św. Józefa Robotnika z Nieboczów, podobnie jak spichlerze dworskie, plebański i chłopskie oraz niektóre budynki z Beskidu Śląskiego, większość pozostałych zabytków pochodzi z połowy XIX w.

W sierpniu 2018 roku nastąpiły zmiany w dyrekcji Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Szefem chorzowskiego skansenu został Artur Madaliński.[1]

Górnośląski Park Etnograficzny znajduje się na szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego.


Pierwszy pomysł powstania muzeum etnograficznego pojawił się w 1938 roku. Wybuch wojny uniemożliwił jednak jego realizację. W 1952 roku, podczas Walnego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Katowicach zaproponowano, by na terenie powstającego WPKiW stworzyć skansen. W 1963 roku Krakowskie Biuro Projektowe opracowało jego ostateczną koncepcję, a rok później projekt zatwierdzono i rozpoczęto jego realizację. Zakładał on m.in. uformowanie wzniesienia w celu wiarygodnego przedstawienia podregionu podgórskiego. Oficjalne otwarcie nastąpiło w maju 1975 roku[2].




Lokalizacja

Chorzów, śląskie
Parkowa 25

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić