fbpx

Lisia Kępa

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 21664
Wyświetlenia: 50
W kategoriach: Rezerwaty przyrody
Lokalizacja: Bytów
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Torfowiskowy rezerwat przyrody o powierzchni 313 ha. utworzony w 2020 roku.
Celem ochrony rezerwatowej jest „zachowanie mozaiki ekosystemów: torfowisk wysokich i przejściowych, jezior dystroficznych oraz borów bagiennych i lasów bukowych”. Za najcenniejsze przyrodniczo fragmenty uznano także pływające wyspy pła mszarnego, a także Jezioro Leniwe wraz z otaczającymi je małymi jeziorami dystroficznymi. Wyróżniają się również 150-letni drzewostan na siedlisku boru bagiennego z bażyną czarną oraz otaczające torfowiska szuwary z dominacją turzyc.

Teren rezerwatu ma liczne fałdy pochodzenia morenowego. Składa się on z dwóch kompleksów wodno-torfowiskowych typu bałtyckiego, zawierających łącznie kilkadziesiąt zbiorników wodnych, przedzielonych mineralnymi wyniesieniami. Torfowiska zachodniego kompleksu (z Jeziorem Leniwym) połączone są rowem melioracyjnym. Pierwotnie były to głębokie zbiorniki wodne o głębokości dochodzącej do 11 m; istniejące jeziora w obrębie rezerwatu osiągają 8 do 12 m głębokości. Samo Jezioro Leniwe było obszarem wydobycia torfu, co spowodowało oddzielanie się pła.

Na terenie Lisiej Kępy zidentyfikowano liczne chronione gatunki flory i fauny, wyróżniono 5 siedlisk przyrodniczych stanowiących przedmiot ochrony w sieci Natura 2000 zgodnie z unijną dyrektywą siedliskową. Występują tu m.in. z rzadkich i chronionych gatunków roślin: bagnica torfowa, turzyca bagienna, przygiełka biała, bażyna czarna, jak również wszystkie rosnące w Polsce gatunki rosiczek: okrągłolistna, długolistna oraz pośrednia. Wyróżniają się także 140-letnie okazy daglezji. Spośród fauny wyróżnia się iglica mała, najmniejszy występujący w Polsce gatunek ważki. Gniazdują i żerują tu także żurawie.

Według stanu na październik 2020 rezerwat nie posiada planu ochrony ani zadań ochronnych. W zachodniej części rezerwatu utworzono ścieżkę przyrodniczą dla turystów (planowane jest jej rozwinięcie), sugeruje się także usunięcie odwadniających rowów melioracyjnych.

W 2021 Lasy Państwowe doprowadziły do wycinki na terenie rezerwatu 547 drzew, w tym 409 buków, 107 sosen, 16 dębów, 9 dębów czerwonych oraz 6 świerków.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot .b.gliwa, CC BY-SA 2.5 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Bytów, pomorskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić