fbpx

Kościół ewangelicko-augsburski w Bytomiu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 29514
Wyświetlenia: 88
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Bytom
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół ewangelicki wzniesiony w 1898 roku w stylu neogotyckim.
Świątynia została wybudowana z inicjatywy Evy von Tiele-Winckler (Matki Ewy) w latach 1896–1898 dla potrzeb Zakładów Diakonackich „Ostoi Pokoju” oraz mieszkańców Miechowic wyznania luterańskiego. Budowla poświęcona 2 lutego 1898.

28 marca 2012 świątynia została zamknięta przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego z powodu szkód górniczych wyrządzonych przez oddziaływanie eksploatacji KWK Bobrek. Remont kościoła rozpoczęto w lipcu 2014 roku.

Kościół był narażony na szkody górnicze od około połowy lat 70. XX wieku. Wielokrotnie przeprowadzano w tym czasie różne zabiegi wzmacniające i zabezpieczające obiekt. W latach 2000-2012 w budynku zaszły deformacje murów, sklepień, posadzek, rozległe spękania, uszkodzenia więźby dachowej, jak również doszło do przechylenia całej bryły kościoła. Przyczyną zamknięcia kościoła były znaczne uszkodzenia ceramicznych sklepień krzyżowo-żebrowych. Wychylenie obiektu w kierunku południowym wyniosło 18,7 mm/m, a w zachodnim 3,6 mm/m, co narzuciło konieczność rektyfikacji. W 2015 w ścianach fundamentowych (2,5 metra niżej niż posadzka) wbudowano odpowiednie siłowniki, rozerwano ściany fundamentowe i doprowadzono do pionowego położenia części obiektu, która znalazła się nad płaszczyzną rozerwania. Projekt techniczny zadania opracował dr inż. Krzysztof Gromysz, dr inż. Zbigniew Pająk oraz dr inż. Mirosław Wieczorek. W 2015 prace te zostały przerwane z przyczyn formalnych.

Kościół reprezentuje styl neogotycki. Orientowany, murowany z cegły, wybudowany na planie prostokąta z wieżą w północno - zachodnim narożniku. Wnętrze jest dwunawowe, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Wejście do kościoła prowadzi przez domek portalowy, nad nim znajduje się duża rozeta i szczyt ozdobiony gzymsem arkadkowym.

We wnętrzu świątyni znajdują się m.in.:
Ołtarz główny w stylu neogotyckim, który został wyrzeźbiony w drewnie i przedstawia krzyż na Golgocie i adorujących go dwóch mieszkańców Górnego Śląska: górnika i hutnika;
ambona drewniana z baldachimem; kosz ambony ozdobiony jest płycinami i kolumienkami;
chrzcielnica kamienna w kształcie kielicha, ozdobiona płaskorzeźbionym ornamentem z motywem krzyża;
żyrandol metalowy, neogotycki (jeden oryginalny, drugi jest rekonstrukcją);
organy zbudowane w 1898 roku przez firmę Schlag & Söhne ze Świdnicy;
witraże o motywach geometrycznych, w prezbiterium dodatkowo posiadają przedstawienia baranka eucharystycznego, otwartą księgę z krzyżem i monogram Chrystusa, nad wejściem, w centrum rozety umieszczony jest krzyż w płomieniach.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Adrian Tync, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Bytom, śląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić