fbpx

Mosty kolejowe w Bydgoszczy

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 4090
Wyświetlenia: 649
W kategoriach: Mosty i wiadukty
Lokalizacja: Bydgoszcz
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Trzy mosty kolejowe na rzece Brdzie w Bydgoszczy.
Mosty kolejowe składają się z trzech obiektów:
a) most wschodni - najstarszy obiekt pochodzący z około 1851 roku. Jest to jeden z najstarszych mostów kolejowych w Polsce. Długość całkowita wynosi 80 metrów. Szerokość szlaku żeglownego pod mostem wynosi 10 metrów,
b) most środkowy - został zbudowany w 1872 roku, o długości całkowitej 86,85 metrów. Szerokość szlaku żeglownego pod mostem wynosi 10,3 metra.
c) most zachodni - zbudowany został w 1895 roku, o długości całkowitej 90,75 metrów.

Budowa najstarszego z mostów odbyła się w kontekście budowy Pruskiej Kolei Wschodniej, która miała łączyć Berlin z Królewcem. Prace rozpoczęto w 1848 roku. Budowa trwała 3 lata przy pomocy kilku tysięcy robotników sprowadzonych z Berlina. Był to klasyczny w tamtych czasach (gdy nie znano jeszcze żelbetu) most ceglany, arkadowy, łukowy. Pierwszy pociąg przejechał 13 lipca 1851 roku.
W 1872 roku podczas budowy linii kolejowej Bydgoszcz-Inowrocław powstał bliźniaczy most położony na zachód od poprzedniego.
Następny w kolejności był most żelbetonowy, łukowy który wzniesiono w 1895 roku w sąsiedztwie poprzedniego, od strony zachodniej. W takim stanie obiekty przetrwały do wybuchu II Wojny Światowej. W pierwszych dniach wojny wycofujące się wojsko polskie wysadziło środkowe przęsło mostu wschodniego. Miejsce wysadzenia można rozpoznać po jaśniejszym kolorze cegły użytej do odbudowy. Most środkowy i zachodni nie uległy żadnym zniszczeniom.

Dzięki ofiarności i czujności polskich kolejarzy mosty przetrwały bez szwanku okres II Wojny Światowej. W styczniu 1945 roku polskim saperom z 3 plutonu 2 kompanii saperów 9 batalionu Warszawskiej Brygady Saperów udało się rozminować mosty. Urządzenia i ładunki założone były w otworach nad podporami, miny przeciwczołgowe i przeciwpiechotne na dojściach i dojazdach do mostu. Ogółem usunięto ponad 11 ładunków o ogólnym ciężarze 1630 kg materiałów wybuchowych, 12 min przeciwczołgowych i kilkadziesiąt min przeciwpiechotnych.

Po zakończeniu wojny niewielkie uszkodzenia naprawiono. Mosty są wykonane w sposób tak solidny, że mimo upływu czasu pełnią swą funkcję do dnia dzisiejszego.






Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Piotr1952 / fotopolska.eu / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Informacje dodatkowe

Rodzaj przejścia Piesze

Lokalizacja

Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić