Szczegóły atrakcji
Opis
Pierwsza wzmianka o budynku znajdującym się w tym miejscu pochodzi z 1676 roku. Ówczesnym właścicielem obiektu był Adam Szydłowski - rajca miejski (1689) wraz z żoną Anną. Jeszcze w XVII wieku sprzedali dom niejakiemu Wilhelmowi, który od 1642 roku był właścicielem sąsiedniej kamienicy.
Na początku XVIII wieku, podczas wojny północnej dom został zrujnowany. W późniejszych latach jednopiętrowa nieruchomość kilkukrotnie zmieniała właścicieli. W 1824 roku dom nabył kupiec Karol Matthies który go rozbudował, podwyższył i upiększył. Z tym okresem wiąże się jego narożnikowy charakter. Do rozbudowy Matthies wykorzystał całą parcelę w związku z czym jest to jeden z nielicznych na Starym Mieście domów bez podwórza. Na budowę domu kupiec zaciągnął pożyczki, m.in. u Mikołaja Hutten-Czapskiego. Z powodu niespłacenia pożyczki nieruchomość stała się własnością Czapskiego. Po jego śmierci kamienicę odziedziczyły jego dzieci - Antonina i Franciszek. Dzieci zrezygnowały jednak z nieruchomości i 1835 roku podarowali dom magistratowi bydgoskiemu.
W 1838 roku nowym właścicielem został radca miejski Koelbl, zaś latach 1843-1864 właścicielem budynku stał się założyciel wytwórni wód gatunkowych August Franke. Przebudował on budynek nadając mu neorenesansową formę zewnętrzną. W kolejnych latach nieruchomość kilkukrotnie zmieniała właścicieli. W 1894 roku właścicielem stał się żydowski kupiec Max Jachmann. W 1938 roku nieruchomość przeszła na własność łodzianki Klary Matz. Po II Wojnie Światowej dom należał do Administracji Domów Mieszkalnych. Na parterze funkcjonował m.in sklep z artykułami dziecięcym a od 1990 roku restauracja.
Jest to dwupiętrowa kamienica z użytkowym poddaszem. Budynek obecny kształt uzyskał w 1824 roku a w latach 60. XX wieku został przebudowany w formie włoskiej, neorenesansowej willi. Naroża i boczne części kamienicy nadbudowano o jedną kondygnacje, nadając im charakter wieży. Okna na najwyższej kondygnacji otrzymały formę biforiów i triforiów. Kamienicę przykrywa płaski dach.
Podobne pod względem stylu kamienica znajduje się pod adresem ul. Długa 31.
Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Pit1233
Lokalizacja
ul. Stary Rynek 7