Szczegóły atrakcji
Opis
Według szczegółowego planu miasta z 1774 roku w miejscu obecnie kamienicy znajdowało się kilka zabudowanych działek. Obecna kamienica została wzniesiona na miejscu trzech wcześniejszych kamienic w latach 1830-1833 przez miasto Bydgoszcz z przeznaczeniem na gmach administracyjny (Ratusz). We wnętrzach mieszczących m.in. gabinet burmistrza oraz dwie sale sesyjne usytuowano urzędy miejskie. Budynek pierwotnie był dwupiętrowy i posiadał użytkowe poddasze.
W 1879 roku magistrat przeniesiono do budynku dawnego kolegium jezuickiego na Starym Rynku a kamienicę sprzedano hotelarzowi Juliusowi Lengningowi. Nowy właściciel przebudował gmach i przystosował go do pełnienia funkcji hotelowych.
Prace ukończono w 1881 roku. Prace objęły m.in podwyższenie budynku o jedno piętro oraz przystosowanie parteru do usytuowania w nim sklepów. Pokoje hotelowe znajdowały się na piętrach. Od strony podwórza znajdowała się duża sala restauracyjna, piwnice mieściły pomieszczenia gospodarcze i kuchnię. Fasada hotelu Lengninga wyróżniała się bogactwem zastosowanych ornamentów, przewyższając pod tym względem sąsiednie kamienice.
W 1908 roku nowym właścicielem hotelu został Olsztyński handlarz winem Antoni Kretschman. Na parterze w 1909 roku otwarto winiarnię, piwiarnię i wyszynk. Przed I Wojną był to czwarty pod względem ilości gości hotel w Bydgoszczy.
W okresie międzywojennym obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli, ale nazwa zawsze pozostawała ta sama - Hotel Lengninga.
Po II Wojnie Światowej w budynku umieszczono internat Technikum Elektrycznego, jednak w 1965 roku przywrócono mu funkcje hotelowe. Nazwę zmieniono na Hotel Ratuszowy a jego zarządcą zostało przedsiębiorstwo "Hotele Miejskie"
Obecnie w budynku nadal funkcjonuje hotel, lecz został on w dużym stopniu przebudowany. Wejście główne znajdowało się dawniej na środku elewacji, dziś z boku. Zmieniły się także rozmiary klatek schodowych. Fasada uboższa - nie ma attyki, która przez wiele lat zdobiła rzeźba Merkurego, z atrybutami handlu. Piwnice pod budynkiem mają 3 poziomy.
Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Pit1233
Lokalizacja
ul. Długa 37