fbpx

Kamienica Ernsta Mixa w Bydgoszczy

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 3106
Wyświetlenia: 431
W kategoriach: Kamienice
Lokalizacja: Bydgoszcz
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Kamienica wzniesiona w 1863 roku przez fabrykanta mydła Ernsta Mixa jako zespół dwóch budynków.

W pomieszczeniach oficynowych od 1863 roku do II Wojny Światowej funkcjonowała fabryka mydła i świec Ernsta Mixa. Zakład został rozbudowany w 1905 roku. W tym samym roku budynek południowy rozbudowano o aneks mieszkalny w stylu recesyjnym. W 1910 roku budynek został zaadaptowany do celów handlowych. Na dwóch dolnych kondygnacjach znajdował się dom towarowy "Modehaus Bromberg".

Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1913-1914 i związana była z budową kinoteatru "Kristal" (w późniejszych latach "Pomorzanin"). W konstrukcji budynku wykonawcy zastosowali nowatorską na owe czasy technologię żelbetową. Fasady ujednolicono nadając im formy modernistyczne. Wnętrze kinoteatru przewidziano na 478 miejsc. Projekcje filmowe rozpoczęto 1 kwietnia 1914 roku.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego przy kinie utworzono "Bar Angielski", gdzie co czwartek odbywały się dancingi. W pomieszczeniach frontowych od 1921 roku działało biura Poznańskiego Banku Ziemian, a od 1944 roku niemiecka Kasa Okręgu Bydgoszcz. W 1946 roku na parterze i I piętrze działał Państwowy Bank Rolny.

Przed 1969 rokiem w kamienicy mieszkał Marian Rejewski - polski matematyk, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy.
W okresie powojennym w dawnym pomieszczeniach fabrycznych siedzibę miał Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, a od 1994 roku klub „Mózg”.

W czerwcu 2003 roku kino Pomorzanin zostało zamknięte. W 2019 roku pomieszczenia dawnego kina zostały udostępnione do zwiedzania.

W II połowie 2017 roku na kamienicy powstał mural z wizerunkiem Mariana Rejewskiego. Mural przedstawia częściowo zaszyfrowany portret Rejewskiego. W tym celu wykorzystano płycinę w ścianie, defragmentującą obraz i narzucającą podział kompozycji. W wyznaczonym przez płycinę polu znalazł się rzeczywisty portret, natomiast poza nią zarysy portretu utworzone przez charakterystyczny, multiplikowany zapis kodu Enigmy. Część liter szyfru Enigmu wyodrębniono z tła poprzez dodanie koloru (przełamanego różu) tworząc kolejną, odszyfrowaną część obrazu - napis "Rejewski Marian".






Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Pit1233

Lokalizacja

Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie
ul. Gdańska 10

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić