Szczegóły atrakcji
Opis
Pałac Goetzów Okocimskich wzniesiony został nieopodal browaru Okocim przez Jana Albina Goetza w latach 1898-1900. Rodzina Goetzów nazywała go "Nowym Pałacem" w odróżnieniu od "Starego Pałacu", wzniesionego na terenie browaru jeszcze przez ojca Jana Albina - Jana Ewangelistę Goetza.
Pałac na charakter neobarokowy i neorokokowy. Jego najstarszą, środkową część zaprojektowała wiedeńska pracownia, budująca zamki, teatry, hotele i banki w całej ówczesnej Europie. Na uwagę zasługują zabytkowe schody znajdujące się w holu głównym. Wykonane zostały z drewna na wzór schodów w Kasynie Szlacheckim we Lwowie z 1898 roku. Główny korpus ukończono w 1900 roku i od tego okresu pałac jest zamieszkany. W latach 1908-1909 Jan Albin dobudował wschodnie skrzydło wraz z oranżerią i palmiarnią. W 1931 roku po śmierci Jana Albina pałac odziedziczył jego syn, baron Antoni Jan Goetz. W okresie przedwojennym w rezydencji gościło wiele znamienitych osobistości m.in. Prezydent Ignacy Mościcki czy arcyksiążę Karol Stefan Habsburg.
Po wybuchu II wojny światowej Antoni wraz z rodziną opuścił swoją posiadłość i nigdy do niej nie powrócił. W pierwszych latach wojny w pałacu ulokowano sztab lotnictwa a w 1941 roku sztab grupy Południe. Funkcjonował tu także szpital wojskowy i szkoła oficerska.
Po wojnie pałac przeszedł na własność Skarbu Państwa. Aż do 2002 roku był siedzibą różnych szkół. Po tym czasie obiekt stał niezagospodarowany a opiekę nad nim objęło Starostwo Powiatowe. W 2007 roku Rada Powiatu zdecydowała o sprzedaży pałacu w drodze przetargu z zachowaniem prawa pierwokupu przez spadkobierców Goetzów. Dawna siedziba rodziny Goetzów powróciła do ich rąk. Od 2008 roku pałac wraz z przyległym terenem jest własnością prywatną.
Za czasów swojej świetności pałac pełen był stylowych mebli, pieców, kominków, rzeźb, kryształowych żyrandoli, obrazów, a także starej broni oraz trofeów myśliwskich z polowań Jana Albina i jego syna. W pałacu znajdowały się także zbiory biblioteczne. Kolekcja ta została częściowo zrabowana w okresie wojennym. W okresie PRL-u część zbiorów pozostała w pałacu a pozostała trafiła do Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie. Na zachodniej ścianie pałacu znajduje się tablica pamiątkowa wmurowana z okazji wybudowania "Nowego Pałacu", zaś w kaplicy znajdują się dwie pamiątkowe tablice rodzinne.
Cały kompleks pałacowy otoczony był parkiem w stylu angielskim o powierzchni 40 ha. (obecnie 17 ha. z powierzchni dawnego parku przylega do 27 ha. obszaru leśnego). Do dziś rosną tu 43 gatunki drzew (także egzotycznych) oraz 12 gatunków krzewów m.in. choiny kanadyjskie, tulipanowce amerykańskie, rododendrony, berberysy, jaśminowce, buki, klony, kasztanowce, dęby, olchy i wiązy.
fot. Zanfra, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons