fbpx

Kościół św. Jadwigi w Bolkowie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 25133
Wyświetlenia: 215
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Bolków
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół rzymskokatolicki wzniesiony w połowie XIII wieku w stylu gotyckim.
Kościół zbudowano zapewne około 1250 r. Wzmiankowano go po raz pierwszy w 1298 r. w tym czasie został ochrzczony im. św. Jadwigi przez biskupa wrocławskiego Tomasza II. Wcześniej nosił nazwę Kościół Krzyża. W XVI w. dobudowano dwie boczne nawy. W 1846 w. za sprawą proboszcza Faustmanna usunięto gotyckie szczyty i osadzono obecny czterospadowy dach usunięto też wczesnogotyckie małe okna zostały one zastąpione obecnymi, kościół stał się budowlą trójnawową. W tym czasie znajdujące się na kościelnej podłodze epitafia odwrócono napisami do dołu. Przykrywają one krypty (w podpiwniczeniu nawy) z trumnami członków rodów: Zedlitzów, Tschirnhausów, Saltzów, oraz bogatych mieszczan i przywódców miasta. Natomiast w podpiwniczeniu zakrystii znajduje się krypta szczelnie wypełniona kośćmi.

W kościele zachowała się ambona z 1619 r., sklepienia krzyżowe w części wczesnogotyckiej i kamienne rzeźby na szczycie północnej kruchty.

Obok kościoła zachowała się murowana barokowa kaplica, pochodząca z 20. lat XVIII w. oraz figura św. Jana Nepomucena z 1724 r.


Do końca XVII w. teren wokół świątyni był miejscem licznych pochówków, cmentarz rozciągał się w kierunku południowo-wschodnim aż do miejskiego muru. Na cmentarzu dokonywano także pochówków w masowych grobach.



Kalendarium
1248–1252 – założenie kościoła
1428 – spalenie wieży przez Husytów
1646 – Szwedzi niszczą pozostałości wieży
1816 – odbudowa wieży w obecnej formie
1863 – prace remontowano-budowlane
1875 – remont kościoła i nadanie mu cech neogotyckich
1927 – podczas renowacji pod dachem zakrystii zostaje znaleziono około 80 czaszek i trochę kości, po analizie w Instytucie Etnologiczno-Antropologicznym w Lipsku orzeczono, że są to szczątki rodzimej ludności, prawdopodobnie z pewnym szczątków rasy azjatyckiej, w kilku czaszkach znaleziono czworokątne otwory, jako jedną z hipotez postawiono, że był to pochówek Husytów (dr Hesch, asystent w instytucie dokonał odpowiednich pomiarów).
2 kwietnia 2006 – na placu przed wschodnim wejściem do kościoła stanął pomnika Jana Pawła II, specjalnie na tę okazję z części ulicy Karola Świerczowskiego wydzielono Plac Jana Pawła II, przy którym obecnie znajduje się także plebania.





Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Przykuta, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Bolków, dolnośląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić