fbpx

Bazylika św. Rocha w Białymstoku

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 3140
Wyświetlenia: 656
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Białystok
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Kościół rzymskokatolicki ufundowany jako pomnik Odzyskania Niepodległości.
2 lutego 1925 roku podjęto decyzję o założeniu drugiej parafii w Białymstoku i wybudowaniu na jej potrzeby nowej świątyni. Na miejsce budowy wybrano zadrzewione wzgórze św. Rocha, na którym znajdował się nieczynny od końca XIX wieku cmentarz z kaplicą pod tym samym wezwaniem.



Prace budowlane rozpoczęto w 1927 roku, finansując ją w całości z darów wiernych. W czasie wybuchu II Wojny Światowej kościół był ukończony w stanie surowym. We wrześniu 1939 roku przez krótki okres czasu był zarekwirowany przez Niemców na koszary a wieżę kościoła wykorzystano jako punkt obserwacyjny. Podczas wojny kontynuowano prace budowlane. W 1941 roku rozpoczęto odprawianie nabożeństw a budowę ukończono w 1944 roku.



Kościół powstał na planie ośmioboku w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym i składa się z trzech stopniowo narastających brył. Pierwsza tworzy zasadniczy plan świątyni, drugą i trzecią stanowią ośmioboczne attyki.

W październiku 2018 roku decyzją papieża Franciszka kościół podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W tym samym roku, ze względu na wyjątkową rangę artystyczną kościół wpisano na listę pomników historii.



Świątynia posiada wieżę wysoką na 78 metrów z 3-metrową postacią Matki Boskiej (z 1936 roku), stojącą na piastowskiej koronie, wzorowanej na koronie króla Kazimierza Wielkiego.



Kościół otoczony jest murem z 4 narożnymi wieżyczkami nawiązującymi do baszt obronnych, co miało łączyć symbolicznie całe założenie z typową dla Kresów kościelną architekturą obronną.



W 1975 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków.

16 stycznia 2011 przy kościele odsłonięto pomnik-tablicę ku czci ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku.













Opracowano na podstawie wikipedii.

Zdjęcia: Qkiel / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Lokalizacja

Białystok, podlaskie
Księdza Adama Abramowicza 1

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić