fbpx

Fontanna przed Teatrem Wielkim w Łodzi

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 20139
Wyświetlenia: 147
W kategoriach: Pomniki, rzeźby i murale
Lokalizacja: Łódź
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Fontanna odsłonięta w 2009 roku przed Teatrem Wielkim na placu Dąbrowskiego w Łodzi.
Fontanna ma kształt dwóch morskich fal. Tworzą one nieckę o długości 35 metrów i szerokości 7 metrów. Woda jest podświetlana i dodatkowo zsynchronizowana z muzyką z fragmentów muzyki poważnej. Tryska z 272 dysz sterowanych przez komputer. W wyborze utworów muzycznych pomagał Teatr Wielki. Stacja obsługi fontanny znajduje się w jej podziemiach.

Wodotrysk powstał w ramach projektu „Fontanny dla Łodzi" ogłoszonego w 2004 roku przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. Autorem projektu fontanny i dostosowanego do niej nowego wyglądu placu jest łódzki architekt Rafał Szrajber. Jego praca została wyłoniona w marcu 2008 roku w ramach konkursu zorganizowanego przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Inwestycję zrealizował Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi we współpracy z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. Inwestorem przedsięwzięcia był Urząd Miasta Łodzi. Budowa kosztowała miasto 5 milionów złotych, a remont placu Dąbrowskiego 15,6 mln złotych.

Wygląd fontanny wzbudził kontrowersje wśród mieszkańców miasta. Rafał Szrajber twierdzi, że projekt wykonawcy wybranego w ramach przetargu różni się od jego konkursowej pracy. W zamierzeniu Szrajbera fontanna miała przedstawiać morską falę wypływającą prosto z ziemi, przebijającą płytę placu.

Express Ilustrowany opublikował opinie łodzian porównujących kształt fontanny do m.in. „waginy” i „bezzębnych ust”. Łódzki radny, John Godson, jako pierwszy publicznie i z pełną powagą użył określenia „wagina” w stosunku do tego obiektu. Od inicjatora jej budowy, ówczesnego prezydenta miasta, zwana też „waginą Kropiwnickiego”. Nowy wygląd placu krytykowany jest także za brak ławek oraz zieleni. Na betonowej powierzchni nie można ustawić żadnych obiektów, w tym np. ogródków gastronomicznych, ze względu na możliwość utraty gwarancji na oświetlenie fontanny. Węże świetlne zamontowane w nawierzchni placu ulegają częstym awariom.

Projekt przebudowy fontanny zgłoszono w ramach budżetu obywatelskiego na 2017 rok.


Utwory, których fragmenty „gra" fontanna
Carmen, uwertura – Georges Bizet
Polonez A-dur op. 40 nr 1 – Fryderyk Chopin
Jezioro łabędzie – Piotr Czajkowski
Peer Gynt – Edvard Hagerup Grieg
Oxygène – Jean Michel Jarre
Ziemia obiecana – Wojciech Kilar
Prząśniczka – Stanisław Moniuszko
Straszny dwór – Stanisław Moniuszko
1492: Conquest of Paradise – Vangelis
Nabucco – Giuseppe Verdi
La Traviata – Giuseppe Verdi
Walkiria – Richard Wagner





Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Piotr Matyja, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Łódź, łódzkie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić