fbpx

Kościół garnizonowy św. Jerzego w Łodzi

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 11655
Wyświetlenia: 592
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Łódź
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Kościół rzymskokatolicki, dawna cerkiew garnizonowa św. Aleksego Metropolity Moskiewskiego.
Pomysł budowy cerkwi wojskowej zrodził się dla uczczenia 37. Jekaterynburskiego Pułku Piechoty (który stacjonował w Łodzi od 1863 roku) i setnej rocznicy jego powstania obchodzonej w 1896 roku. Budowę rozpoczęto w 1895 roku, a skończono rok później.

Świątynie wzniesiono wzorując się na innych cerkwiach garnizonowych obszaru petersburskiego. Nietypowe było jednak wnętrze, które łączyło dwie funkcje:
- sakralną
- użytkową (ujeżdżalnia koni dla wojska).
Sakralna część (obecnie prezbiterium) mieściła się na planie kwadratu, natomiast maneż (obecnie nawa) ulokowano w szerokiej i wysokiej nawie o kształcie prostokąta z kratownicami podtrzymującymi dach.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku cerkiew została przejęta przez kościół katolicki, który utworzył tu parafię wojskową. Zlikwidowano wówczas oryginalne kopuły, które nadawały świątyni wschodni charakter. Najprawdopodobniej w 1920 roku do świątyni sprowadzono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą koronowano w 1926 roku, jako Hetmankę Żołnierza Polskiego.

Podczas II wojny światowej Niemcy zlikwidowali kościół zamieniając go całkowicie w garnizonową ujeżdżalnię koni.

Po zakończeniu II wojny światowej świątynia stała się kościołem filialnym parafii św. Józefa przy ul. Ogrodowej w Łodzi i siedzibą duszpasterstwa wojskowego. W 1990 roku erygowano przy kościele parafię wojskową. W 1998 roku przed kościołem odsłonięto pierwszy łódzki pomnik Jana Pawła II.

Wnętrze kościoła jest halowe, we wschodniej części znajduje się kruchta z tablicami pamiątkowymi, nad nią empora z organami. W połowie długości kościoła znajdują się ołtarze boczne z obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem i Matki Bożej. Prezbiterium znajduje się w zachodniej części świątyni z ołtarzem głównym, za którym znajduje się zakrystia. W kościele znajdują się modernistyczne witraże przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W kościele stoi również stara ambona.

Ołtarz główny (w stylu bizantyjskim) jest pozostałością prawosławnego ikonostasu. Główne miejsce zajmuje obraz Matki Boskiej Hetmanki Żołnierza Polskiego. W ołtarzu znajdują się także ikony Ostatniej Wieczerzy, chusty św. Weroniki oraz gipsowe rzeźby czterech ewangelistów.

Na zewnątrz kościoła oprócz pomnika Jana Pawła II znajdują się: rzeźba Jezusa Chrystusa, rzeźba Matki Bożej Fatimskiej, dzwonnica, a za kościołem plebania.






Zdjęcie: Mietek Ł, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Łódź, łódzkie
Świętego Jerzego 9

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić