fbpx

Muzeum Książki Artystycznej

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 24180
Wyświetlenia: 214
W kategoriach: Muzea specjalistyczne
Lokalizacja: Łódź
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Muzeum wspierające działalność związaną z książką artystyczną oraz z ideą „korespondencji sztuk”
Muzeum ma swoją siedzibę w Łodzi, w willi Henryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego 24 – jest organizacją pożytku publicznego.

Muzeum prowadzi i wspiera działalność związaną z książką artystyczną oraz z ideą „korespondencji sztuk”. Głównym celem MKA jest inspiracja i kreacja w dziedzinie sztuki książki poprzez gromadzenie kolekcji książek artystycznych, w tym kolekcji „Polska Książka Artystyczna z przełomu XX/XXI w”, kolekcji „Książek o Książkach” oraz kolekcji urządzeń technicznych z dziedziny typografii w zakresie drukarstwa, papiernictwa, introligatorstwa. Dodatkowo ważnym czynnikiem dla inspiracji jest kulturalne dziedzictwo willi – siedziby MKA; pamięć o zasługach Henryka Grohmana jako kolekcjonera i mecenasa sztuki graficznej oraz zachowany, rzadki w Polsce wystrój kilku wnętrz w stylu Secesji Wiedeńskiej. MKA organizuje wystawy sztuki książki w kraju i za granicą, prowadzi działalność edukacyjną w postaci praktyk, warsztatów, konsultacji dla studentów i kontynuuje działalność twórczą wydawnictwa CdA w formie projektów z pogranicza przeszłości i przyszłości książki (Skryptorium, Studnia, Druga przestrzeń Czesława Miłosza, Biblioteka Zbigniewa Brzezińskiego i inne). Osiągnięcia MKA zostały odznaczone: Walter Tiemann Preis (1994), Schonste Bucher aus Aller Welt (1994), Nagrodą Miasta Łodzi (1997), Nagrodą Prezesa ZPAP (2006), nagrodą czasopism: Verte (1994) i Tygiel Kultury (2008), odznaką: Zasłużone dla Kultury Polskiej (2013).



Muzeum Książki Artystycznej jest miejscem, w którym znajdują się zbierane od 1986 maszyny i urządzenia oraz umiejętności ich remontu i obsługi. Zbieranie podporządkowane jest głównemu kryterium – potrzebie stworzenia w muzeum nie limitowanych technicznie warunków do realizacji książek artystycznych. W ten sposób powstał zespół maszyn drukujących od formatu A5 do formatu A0, a w zakresie przygotowania do druku: od czcionek drewnianych i metalowych różnych krojów i punktacji, przez skład ręczny, linotypowy do składu monotypowego. Ponadto muzeum jest wyposażone w sprzęt do produkcji czcionek metalowych i drewnianych, urządzenia do ręcznego czerpania papieru, warsztat technik szlachetnych. Na drugim planie jest kolekcjonowanie maszyn z powodu wartości zabytkowej. Wyjątkiem jest unikalny w skali światowej zespół matryc i urządzeń produkcyjnych z Warszawskiej Odlewni Czcionek, uratowany od złomowania dla zachowania polskiego dziedzictwa materialnego w drukarstwie i introligatorstwie.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Zorro2212, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Łódź, łódzkie
Tymienieckiego 24

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić