fbpx

Willa Léona Allarta

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 18766
Wyświetlenia: 230
W kategoriach: Dwory i wille
Lokalizacja: Łódź
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowa klasycystyczna willa powstała w 1882 roku.
Działkę, na której położony jest obiekt, Allart zakupił w 1878 r. od Augusta Keniga. Początkowo powstał kompleks fabryk, willa zaś została wybudowana w 1882 r. Jej ówczesny kształt nie jest znany, tak samo jak projektant budynku. Po śmierci pierwszego właściciela, willa przeszła w ręce jego syna. Budynek przebudowano w 1926 r., czyli w okresie gdy właścicielem obiektu był Ernest Saladin – dyrektor Towarzystwa Akcyjnego Allart, Rousseau i spółka oraz konsul Francji. Budynek powstał zgodnie z projektem architekta – Henryka Goldberga. W trakcie II wojny światowej zakłady Allarta zostały przejęte przez niemieckich okupantów – ówczesne losy willi nie są dokładnie znane. W okresie PRLu willę przejęło państwo i ulokowano w niej przyzakładowe przedszkole przy byłej fabryce Allarta, w której mieściły się zakłady Przemysłu Wełnianego im. Gwardii Ludowej „Polmerino”, a następnie Przędzalnia Czesankowa „Polmerino”. Po 1989 r. willa trafiła w ręce firmy farmaceutycznej Hurtap, a następnie została zakupiona przez Jana Krajewskiego.



Willa reprezentuje styl architektury klasycystycznej. Obiekt posiada charakterystyczną frontową elewację ze znacznym balkonem, wspartym na wspornikach, a także posiadającym słupki zakończone kulami oraz wazonami. Elewacja budynku ponadto ma gzymsy, boniowania, a także pilastry z kapitelami w porządku jońskim. Budynek odznacza się również facjatką z attyką i wolim okiem. Od strony podwórza willa ma ryzalit zwieńczony tarasem, a także facjatkę o oknie w formie trójliścia.

W środku budynku znajdują się witraże stanowiące przykłady sztuki art déco, wyprodukowane w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński w 1926 r. Wewnątrz willi wiszą także obrazy olejne prezentujące sceny z życia wiejskiego, a także ziemiańskiego, ponadto znajdują się oryginalne balustrady, krata w dawnej sali balowej oraz fajansowa umywalka.





Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcie Mietek Ł, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Łódź, łódzkie
Wróblewskiego 38

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić