fbpx

Kościół bł. Radzyma Gaundentego w Gnieźnie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 255
Wyświetlenia: 329
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: wielkopolskie
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Kościół w Gnieźnie, budowany w latach 1983-1995.
Kościół w formie ośmiokąta, przykryty ogromną kopułą z latarenką i krzyżem w kształcie korony, która nawiązuje do Królewskiego Miasta Gniezna. Liczba osiem, według tradycji jest symbolem Zmartwychwstania Chrystusa. Konstrukcja dachowa sięga 28 metrów, łącznie z laterenką i ponad 6 metrowym krzyżem wznosi kościół na wysokość 36,5 metra.

Nawa główna kościoła prezentuje rzadko spotykane rozwiązanie posoborowej architektury wnętrza. Wystrój opisany na osi kościoła symbolizuje Ciało Chrystusa mistycznie obecne w Ludzie Bożym. Miejsce przewodniczenia w kształcie katedry, znajduje się w najwyższym miejscu kościoła, otoczone przez koncelebransów i w centrum apsydy. Powyżej umieszczono rzeźbę przedstawiającą tajemnicę rodzącego się Kościoła. Obok ukrzyżowanego Jezusa stoi Maryja trzymająca kielich, do którego spływa woda i krew z przebitego żebra Chrystusa. Rzeźba wykonana z brązu, mierzy 4,8 metra wysokości, 3 metry rozpiętości i waży 2,5 tony.
Nad prezbiterium znajduje się witraż przedstawiający patrona kościoła, trzymającego krzyż kościoła i lilię. Ambona znajduje się na podwyższonym miejscu, jest obrazem kamienia z grobowca Chrystusa. Chrzcielnica wykonana z marmuru, została wydrążona w posadzce, ma kształt długiego krzyża wpisanego w ośmiobok.
Szczątki św. Radzyma znajdują się w relikwiarzu na prawym filarze prezbiterium. Relikwiarz składa się z kasety, wykonanej w kształcie świątyni ze srebra, nad którą umieszczono postać św. Radzyma z podwójnym krzyżem. Postać Radzyma wykonano w stylu barokowym. Postawa relikwiarza to znak polskiej ziemi, na której św. Radzym opiera pastorał zostawiając znak podwójnego krzyża - błogosławieństwa biskupiego dla Polski.
Na frontowej ścianie domu Parafialnego znajduje się wykonana z brązu płaskorzeźba z kardynałem Wyszyńskim. Składa się ona z trzech elementów:
postaci prymasa Wyszyńskiego,
kościoła bł. Radzyma Gaudentego,
fragmentu Drzwi Gnieźnieńskich.

Lokalizacja

wielkopolskie
Gdańska 85

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić