fbpx

Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 35338
Wyświetlenia: 74
W kategoriach: Parki miniatur
Lokalizacja: Kazimierz Dolny
0.00 ( 0 głosów )
Street view: Rozejrzyj się
Google maps: Nawiguj

Opis

Wyjątkowe miejsce powstałe z pasji do historii i potrzeby upowszechniania wiedzy o Kresach.

Jest to atrakcja turystyczna poświęcona historii, tradycji i dziedzictwu Kresów Rzeczypospolitej. W naturalnym otoczeniu unikalnych róż prezentowane są miniatury zamków, pałaców i obiektów sakralnych związanych z najważniejszymi osobami i miejscami polskiej historii. 

To także doskonałe miejsce na odpoczynek podczas spacerów bulwarem wiślanym. Przepełnione niepowtarzalnymi zapachami róż najsłynniejszych hodowców na świecie miejsce ciszy, relaksu i spokoju. 

 

Kresy to ziemie należące do dawnej Rzeczypospolitej, które obecnie znajdują się poza granicami Polski, tworząc terytorium współczesnej Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Słowacji, Ukrainy i Rosji. Przez kilka wieków Kresy tworzyły nasze dzieje i pomimo zmienności granic zajmowały wielkie obszary Rzeczypospolitej. Na północy sięgały Bałtyku, na południu sięgały Morza Czarnego i wychodziły poza Rygę, Wilno, Połock i Kowno, na wschodzie wybiegały poza Kijów i Smoleńsk. Były to więc obszary wielokrotnie większe od dzisiejszej Polski. 


Kresy stanowiły o sile Rzeczypospolitej, która po rozejmie w Dywilinie w 1619 roku miała powierzchnię niemal 1 mln kw, będąc największym krajem w ówczesnej Europie. Rzeczpospolita w XVII wieku posiadała także zamorskie kolonie, Tobago na Wyspach Karaibskich oraz Gambia w Afryce. 

Na przestrzeni wieków granice Rzeczypospolitej wielokrotnie się zmieniały. W następstwie rozbiorów, wojen i nowego podziału Europy po II wojnie światowej ziemie te zostały utracone w sensie geograficznym, pozostały natomiast w pamięci i świadomości wielu Polaków. Z kresami nieodłącznie wiąże się legenda husarii, najskuteczniejszej jazdy w historii Polskich i jednej z najlepszych w historii świata. Jej widok wciąż zachwyca pięknem i unikalnością. Charakterystycznym elementem wyglądu były skrzydła. Husaria przez 125 lat nie przegrała żadnej bitwy, siejąc strach i panikę w szykach wroga. Wielokrotnie pokonywała liczniejsze siły wroga. Odegrała istotną rolę w wielkich zwycięstwach pod Kircholmem, Olszą, Kłuszynem, Smoleńskiem czy Chocimiem. Kresy stanowiły przedmurze chrześcijańskiej Europy. Na Rzeczypospolitej spoczywał ciężar obrony Europy przez Moskwą, Turkami i Tatarami. 

Kresy to różnorodność wyznaniowa, etniczna i kulturowa. Ziemie te zamieszkiwane były przez Polaków, Litwinów, Łotyszy, Estończyków, Rusinów, Żydów, Białorusinów, Tatarów, Węgrów, Ormianów i innych. Na kresach mieszkali wyznawcy różnych religii: rzymscy katolicy, grekokatolicy, judaiści, prawosławni, katolicy obrządku ormiańskiego, karaimi, muzułmanie, protestanci czy buddyści. Kresy to także bogactwo polskiej tradycji kulinarnej, wynikającej z ogromnej różnorodności, której zawdzięczamy żury, pierogi, chłodniki, kołduny, bliny, krupniki czy barszcze. 

Mimo upływu czasu i przeminięcia wielu pokoleń, a także nieodwracalnych zmian społecznych czy politycznych Kresy wciąż stanowią ważny element świadomości narodowej Polaków. Studiując historię Polski uświadamiamy sobie, że wiele ważnych dla nas wydarzeń wiąże się z Kresami Rzeczypospolitej. Polityka Jagiellonów, a później władców elekcyjnych zorientowana była na wschód. Tam bowiem koncentrowały się interesy elit politycznych Rzeczypospolitej. 

Kresy i ich obrzeża to miejsce wspaniałych zwycięstw oręża polskiego. W 1605 roku, pod Kircholmem armia dowodzona przez Jana Karola Chodkiewicza rozbiła w puch wielokrotnie liczniejsze wojska szwedzkie. Po bitwie sława polskiego oręża rozeszła się szerokim echem po Europie. Bitwa pod Kłuszynem w 1610 roku przeszła do historii jako jedno z największych zwycięstw. Jej efektem było zajęcie przez Polaków Moskwy. 

Zwycięstwa pod Chocimiem przyniosły sławę polskich dowódcom i rycerstwu. W 1621 roku polsko-litewskie wojska dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza oraz wojska kozackie zatrzymały pochód wielkiej wyprawy tureckiej sułtana Osmana II, mającej na celu zdobycie całej Europy. W drugiej bitwie chocimskiej, która miała miejsce w 1673 roku polskie wojsko dowodzone przez hetmana Jana Sobieskiego rozbiło turecką armię dowodzoną przez Husseina Paszę. 

Z Kresów pochodzi zdecydowana większość wybitnych, polskich wodzów wojskowych i bohaterów narodowych. Wśród nich są m.in. Stanisław Żółkiewski, Jan Sobieski, Stanisław Koniecpolski, Mikołaj Sieniawski, Jan Karol Chodkiewicz, Stanisław Potocki, Tadeusz Kościuszko czy Józef Piłsudski. Na ziemiach tych rodziła się wielka polska kultura, która przyciągała inne narody a jednocześnie pozwalała zachować im własną tożsamość: litewską, ruską, żydowską, ormiańską, karaimską czy tatarską. 

Ziemie te wydały wielu wybitnych poetów i pisarzy. Tutaj wyrósł Juliusz Słowacki i Adam Mickiewicz. Kresy inspirowały twórczość Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Elizy Orzeszkowej. Kresowe krajobrazy uwieczniali Jan Matejko, Józef Chełmoński oraz Juliusz i Wojciech Kossakowie. Z kresów pochodzą także wybitni polscy pianiści i kompozytorzy: Stanisław Moniuszko, Jan Ignacy Paderewski, Karol Szymanowski, Wojciech Kilar oraz współtwórcy Konstytucji 3 Maja: Hugo Kołłątaj i Julian Ursyn Niemcewicz. 


Kresy to także zabytkowe miasta słynące z niezwykłej architektury: Wilno, Lwów, Grodno, Żółkiew, Kamieniec Podolski. Trwałym polskim śladem w kresowych krajobrazach są zabytki architektury. Wiele zamków, pałaców czy obiektów sakralnych to prawdziwe perły polskiej i światowej architektury, a z niektórymi z nich możesz zapoznać się w Parku Miliona Róż i Zabytków Kresowych. 


fot. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych

Lokalizacja

Kazimierz Dolny, lubelskie
Krakowska

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić