fbpx

Uzdrowisko Cieplice

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 35478
Wyświetlenia: 74
Lokalizacja: Jelenia Góra
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Prawdziwe uzdrowisko od wieków.
Wodolecznictwo w Cieplicach ma długą tradycję, sięgającą 1281 roku. Cieplicka, gorące źródła mają temperaturę wody dochodzącą do 90 stopni Celsjusza - są to najgorętsze źródła w Polsce. Tym co wyróżnia Uzdrowisko Cieplice jest szerokie zastosowanie leczniczych wód termalnych - począwszy od kąpieli poprzez klasyczne masaże i hydromasaże aż po okłady borowinowe i inhalacje. Szeroka baza zabiegowa pozwala sprostać potrzebom każdego kuracjusza. 
Cieplice, uzdrowisko w górach, założone w 1821 roku, są dziś uzdrowiskową częścią Jeleniej Góry. Atutami kurortu jest jego położenie u stóp Karkonoszy oraz niepowtarzalny klimat. Liczni kuracjusze docenili jego walory, wśród znamienitych gości byli m.in. kanclerz wielki litewski Albrycht Stanisław Radziwiłł (1653), kasztelan wieluński Zygmunt Radziwiłł (1677), Johann Wolfgang Goethe (1790), król pruski Fryderyk Wilhelm III (1800), John Quincy Adams, późniejszy prezydent USA (1800), dwukrotnie Hugo Kołłątaj (1792 i 1808), Józef Wybicki (1802), Izabela Czartoryska (1816). Najznamienitszym gościem była królowa polska Marysieńka Sobieska, która z licznym dworem bawiła tu w 1687 roku. 
  
 

Termalne wody lecznicze

Dla gości sanatorium przygotowane zostały komfortowe warunki pobytu i wypoczynku. W centrum uzdrowiska znajduje się 4-piętrowy Dom Zdrojowy, dysponujący 249 miejscami w komfortowo urządzonych pokojach 1, 2, i 3-osobowych. Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do państwa dyspozycji znajdują się także obiekty Edward i Długi Dom, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie Domu Zdrojowego i Parku Zdrojowego. 

 

BAZA ZABIEGOWA

W Zakładzie Przyrodoleczniczym w wykonuje się ponad 80 rodzajów zabiegów leczniczych i SPA. Oferowane są kuracje z zakresu wodolecznictwa, peloidoterapii, kinezyterapii i inhalacji, światło- i elektrolecznictwa na bazie leczniczych wód mineralnych (hypotonicznych, fluorkowo-krzemowych, słabo zmineralizowanych, zasadowych) i borowin typu wysokiego. Baza zabiegowa dysponuje 300 nowoczesnymi stanowiskami zabiegowymi. Do dyspozycji gości znajdują się także 2 baseny termalne i 3 sale gimnastyczne. Do zabiegów wodnych stosowana jest wyłącznie lecznicza woda termalna z cieplickich źródeł. Personel uzdrowiska stanowią specjaliści posiadający odpowiednie wykształcenie, przeszkolenie i doświadczenie. To wszystko jest gwarantem najwyższej jakości zabiegów.

 

Sale gimnastyczne
Uzdrowisko Cieplice oferuje zajęcia grupowe: pilates, joga i fitness (fit ball-piłki, zdrowy kręgosłup, tabata, Power TBT ćwiczenia wzmacniające i kształtujące). Zajęcia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy mogący być uzupełnieniem kuracji lub sposobem na systematyczne dbanie o zdrowie i sprawność fizyczną.

 

SPA uzdrowiskowe Marysieńka
Oferuje zabiegi oparte na tradycyjnych formach leczenia z różnych stron świata. W ofercie m.in.:

  • Hammmam Detox,
  • Ayurverdic Youth Elixir,
  • Kaspuła Młodości,
  • Kąpiel w zawiesinie borowinowej z kolagenem,
  • Zabieg borowinowy skin repair z kolagenem,
  • Kąpiel perełkowo-kolagenowa.

 

 

RESTAURACJE

Uzdrowisko Cieplice dysponuje dwiema restauracjami na terenie Jeleniej Góry - w obiektach Edward i Długi Dom. Serwowana jest w nich tradycyjna, polska kuchnia. Śniadania i kolacje podawane są w formie bufetu, zaś obiady serwowane są do stołu. Dostępne są także posiłki dietetyczne. Goście sanatorium mogą liczyć na dietę zdrowotną, a także na dietę wegetariańską.
 

Restauracja Edward

Posiada 100 miejsc we wspaniałej, zabytkowej sali balowej. W każdy poniedziałek, środę i piątek w restauracji odbywają się dancingi. Zabytkowa sala balowa i muzyka na żywo są gwarancją dobrej zabawy. 

 

Restauracja Długi Dom

Posiada 75 miejsc w sali łączącej zabytkowe wnętrza z nowoczesnym wyposażeniem. 

 

Lecznicze wody termalne - unikatowe w skali kraju i Europy

Temperatura wód termalnych w sanatorium Cieplice dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Doskonale sprawdzają się one w leczeniu chorób narządu ruchu (ortopedia, neurologia, osteoporoza, reumatologia), układu moczowego (urologia, nefrologia) i oczu. Jest to jedyne miejsce w Polsce gdzie leczone są balneologiczne schorzenia oczu.  

 

Uzdrowisko położone jest na wysokości 350 m.n.p.m. w centrum Kotliny Jeleniogórskiej, otoczonej czterema pasmami górskimi: Karkonoszami, Izerami, Górami Kaczawskimi oraz Rudawami Janowickimi. Klimat kotliny charakteryzują częste zmiany pogody, silne wiatry, znaczne dobowe wahania temperatury i ciśnienia oraz duże roczne nasłonecznienie. Na osoby przyjezdne taki klimat działa bodźcowo i hartująco. Obiekty uzdrowiska znajdują się na kompletnie płaskim terenie, co ułatwia spacery pacjentom nawet ze schorzeniami narządu ruchu. 

 

LECZNICZA WODA TERMALNA

Lecznicze wody termalne: , fluorkowo-krzemowe, słabozmineralizowane, termalne (temperatura dochodzi do 87st. °C)

Właściwości:

  • zapobiega krystalizacji kwasu moczowego i tworzeniu kamieni nerkowych
  • silnie rozgrzewa
  • zwiększa mikcję i diurezę
  • działa antybakteryjne
  • obniża poziom cholesterolu całkowitego w surowicy krwi (w sferze badań)
  • zapobiega próchnicy zębów

 

Charakterystyka źródeł


Ze względu na pochodzenie, wody ze złoża "Cieplice" są wodami infiltracyjnymi o zróżnicowanym wieku od 16-22 tys. lat.
Są to wody:

  • fluorkowo - krzemowe (zawartość fluoru wynosi od 3 -13 mg/dm3, a ilość krzemionki pod postacią kwasu metakrzemowego dochodzi do 126  mg/dm3)
  • słabozmineralizowane (mineralizacja jest niższa od 1000 mg/dm3)
  • termalne (w ujęciach płytkich temperatura dochodzi do 37 °C, natomiast w odwiertach głębokich  temperatura sięga nawet do 87 °C. 

 

 

 

Ekspozycja historyczna "Źródło Marysieńka"

Ekspozycja zawiera informacje o historii lecznictwa w Cieplicach. Oprócz eksponatów i planszy informacyjnych goście mogą zobaczyć także źródło Marysieńka, oraz zapoznać się z filmem dokumentalnym o historii Cieplic. Źródło Marysieńka to dawny odwiert o głębokości 167 metrów, który powstał w 1853 roku. W górnej części odwiertu znajduje się głęboka na 24,6 m. studnia, używana aktualnie przy pozyskiwaniu wody. Obiekt znajduje się na dziedzińcu Długiego Domu. 

 

Kąpiel w dźwiękach Jaskini Solnej

Sesja dźwiękowa w Jaskini Solnej jest połączeniem doświadczania różnego rodzaju dźwięków, które dobroczynnie wpływają na umysł i ciało każdego człowieka oraz inhalacji podczas seansu w Jaskini. Znajduje się ona przy Domu Zdrojowym I. W klimatycznym miejscu, w wygodnej pozycji na leżaku mają Państwo okazję doświadczania niecodziennych dźwięków, które dobroczynnie działają na nasz organizm, korzystając jednocześnie z dobroczynnego wpływu inhalacji powietrzem bogatym w mikrocząsteczki soli. Dźwiękoterapia to wyjątkowa metoda oparta na wpływie oddziaływania wibracji dźwięku. Jako że fale dźwiękowe posiadają m.in. zdolność do głębokiej i wszechstronnej penetracji komórkowej, dokonują pozytywnych zmian wspierających proces samoregulacji organizmu. Przy udziale dźwięków gongów, mis oraz innych instrumentów pojawia się przestrzeń dla głębokiego relaksu, uzdrawiania i regenerowania całego systemu człowieka, zarówno na poziomie emocjonalnych jak i fizycznym. 


Na co jeszcze działają kąpiele w dźwiękach:

  • Likwidują blokady energetyczne i uruchamiają przepływ energii w ciele.
  • Łagodzą stres, napięcia wewnątrz ciała, relaksują i wyciszają.
  • Zwiększają ilość energii i pozytywnych wibracji.
  • Łagodzą bóle mięśni, stawów, głowy, migreny, szumy uszne.
  • Wyciszają i oczyszczają umysł z nadmiaru negatywnych emocji.
  • Są doskonałym narzędziem wspomagającym psychikę.
  • Wspomagają układ odpornościowy i uruchamiają procesy zdrowienia.

 

Teatr

Tak jak wiele słynnych na świecie uzdrowisk, tak również Cieplice posiadają własny Teatr. W cieplickim Teatrze Zdrojowym, przez cały rok dobywają się spektakle teatralne, koncerty i kabarety. W letnich miesiącach, miejscem częstych występów jest zabytkowa muszla koncertowa znajdująca się w Parku Zdrojowym. Neoklasyczny obiekt zachwyca zarówno bryłą, jak i wystrojem wnętrz. Ufundowany został przez Schaffgotschów według projektu Alberta Tollberga. 

Jak wiele słynnych uzdrowisk na świecie również Cieplice posiadają własny teatr. W cieplickim Teatrze Zdrojowym przez cały rok odbywają się spektakle teatralne, koncerty i kabarety. Neoklasyczny obiekt zachwyca zarówno bryłą jak i wystrojem wnętrz. Budynek ufundowany przez Schaffgotschów zaprojektował Albert Tollberg. W miesiącach letnich miejscem częstych koncertów jest zabytkowa muszla koncertowa usytuowana w Parku Zdrojowym.

 

fot. Uzdrowisko Cieplice

 

 

Lokalizacja

Jelenia Góra, dolnośląskie
Piotra Ściegiennego 5

Video

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić