fbpx

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 1288
Wyświetlenia: 477
W kategoriach: Muzea specjalistyczne
Lokalizacja: Wieliczka
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Muzeum założone w 1951 roku znajdujące się w jednej z najstarszych kopalni soli na świecie.
Muzeum prezentuje historię w górnictwa soli, dzieje przemysłu solnego, rozwój techniki kopalnianej i historię miasta Wieliczka. W 1978 roku Muzeum wraz z całą kopalnią zostało wpisane na pierwszą Międzynarodową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Zbiory Muzeum liczą około 20.000 eksponatów. Dla zwiedzających udostępnione zostały dwie ekspozycje:
1. Na powierzchni - znajduje się w średniowiecznym Zamku Żupnym, będącym siedzibą zarządu żupy od XIII wieku do 1945 roku. Na dziedzińcu znajduje się najstarszy w Wieliczce szyb poszukiwawczy z XIII wieku, baszta oraz fragmenty murów obronnych z XIV wieku.
2. Podziemna - znajduje się na III poziomie zabytkowej kopalni soli, na głębokości 135 metrów. Jest to największe podziemne Muzeum w Europie - o powierzchni 7481 m². Ekspozycja przedstawia wszystkie aspekty działalności górniczej i warzelniczej prowadzonej w żupach krakowskich.

W bogatych zbiorach Muzeum zobaczyć można m.in.:
- narzędzia i urządzenia górnicze
- kolekcję dawnych drewnianych machin wyciągowych,
- zbiór map górniczych,
- dokumenty, rękopisy
- dawne fotografie, dyplomy, druki okolicznościowe, widokówki,
- archiwum i bibliotekę salinarną,

Tematyka i badawcze ramy czasowe sięgają zainteresowaniem Muzeum okresu miocenu (dla poznania genezy złoża solnego), w badaniach archeologicznych neolitu (początki osadnictwa i warzelnictwa). W dziedzinie historii i kultury materialnej obejmuje okres od XIII do końca XX wieku i dotyczy znaczenia soli kamiennej w dziejach Polski, jej wpływu na rozwój dawnej i współczesnej techniki górniczej oraz rozwój miast Wieliczki i Bochni.







Opracowano na podstawie wikipedii.

Informacje dodatkowe

Godziny otwarcia od 9:00 do zmroku

Lokalizacja

Wieliczka, małopolskie
ul. Zamkowa 8

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić