fbpx

Kładka Pamięci

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 6313
Wyświetlenia: 524
W kategoriach: Pomniki, rzeźby i murale
Lokalizacja: Warszawa
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Pomnik upamiętniający istniejący w warszawskim getcie i znajdujący się w tym miejscu drewniany most.
Drewniany most nad ulicą Chłodną, wyłączony z warszawskiego getta z uwagi na jej ważne znaczenie komunikacyjne był największą z czterech tego typu konstrukcji w zamkniętej dzielnicy. Zbudowany został na wysokości II piętra pomiędzy kamienicami przy ul. Chłodnej 23 i 26. Miał ułatwić Żydom przemieszczanie się pomiędzy tzw. małym i dużym gettem przez ruchliwe skrzyżowanie z ulicą Żelazną. Nazywany był "Mostem Westchnień". Dzięki niemu mieszańcy getta mogli zobaczyć niedostępną dla nich część Warszawy.

Most stał się jednym z symboli podzielonego przez Niemców miasta. Został oddany do użytku 26 stycznia 1942 roku i rozebrany po zmniejszeniu obszaru getta w czasie wielkiej akcji likwidacyjnej i włączeniu jego części położonej na południe od ulicy Leszno do „aryjskiej” części Warszawy w sierpniu 1942 roku.


Pomnik znajdujący się w miejscu dawnego mostu składa się z dwóch par dziesięciometrowych słupów, ustawionych po obu stronach ulicy. Obłożone zostały okładziną z brązu krzemowego, mającego przypominać drewniane belki mostu. Pomiędzy słupami rozciągnięto cztery światłowody, wyznaczające miejsce w którym znajdowały się poręcze mostu i podest.
Pomnik w założeniu projektanta ma być niejednoznaczną strukturą służącą kontemplacji - inną w świetle słonecznym, w nocy i w deszczu. Po włączeniu iluminacji, po zapadnięciu zmroku białe linie światła wyznaczą w powietrzu pustą i niedostępną przestrzeń, a cienie rzucane przez dwa małe ekrany umieszczone na wysokości ośmiu metrów mają stwarzać iluzję, że po kładce poruszają się ludzie.

Na położonych po północnej stronie ulicy Chłodnej dwóch słupach obejrzeć można trójwymiarowe zdjęcia mostu oraz usłyszeć dźwięki przejeżdżających tramwajów, śpiew żydowskiego kantora i tupot ludzkich stóp na schodach mostu.

Kładka Pamięci jest trzecim znajdującym się na skrzyżowaniu upamiętnieniem drewnianego mostu z 1942 roku, po odsłoniętym w kwietniu 2007 roku muralu "Tam była kładka" i ustawionym w listopadzie 2008 roku jednym z 22 pomników granic getta.






Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcie nocą: Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)
Zdjęcie w dzień: Panek / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Lokalizacja

Warszawa, mazowieckie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić