fbpx

Kamienica przy ul. Chmielnej 126 w Warszawie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 5995
Wyświetlenia: 351
W kategoriach: Kamienice
Lokalizacja: Warszawa
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowa kamienica Józefa Bakela znajdująca się w Warszawie, wzniesiona w 1897 roku.
W latach 1896–1900 w tej samej konwencji architektonicznej zbudowane zostały sąsiednie domy nr 128 i 130. "Ciąg trzypiętrowych kamienic” świadczy obecnie o wyglądzie pierzei na krańcu zachodniego Śródmieścia na przełomie XIX i XX wieku. W układzie, kluczową rolę odgrywa kamienica nr. 126 która dzięki narożnemu położeniu sprawia, że cała pierzeja nabiera większego rozmiaru, a także istotności w przestrzeni skrzyżowania.

Podczas powstania warszawskiego kamienica oraz sąsiednie: Dom Kolejowy i Centralny Dworzec Pocztowy stały się miejscem intensywnych walk. Przez pierwsze dni kamienica była redutą, a potem do końca walką ważną placówką powstańczą na zapleczu linii tzw. twardego frontu, szczególnie dla kompanii Zbigniewa Bryma „Zdunina”, który jej historię opisał w książce "Żelazna reduta".

W 2012 roku budynek wpisano do gminnej ewidencji zabytków. Ze względu na znaczenie historyczne i zły stan historyczny, w 2019 roku stowarzyszenie Miasto Jest Nasze skierowało wniosek do konserwatora zabytków o umieszczenie kamienicy w rejestrze zabytków. Łączyło się to z postulatem ochrony wartości kamienicy i rewitalizację.

Kamienica posiada trzy piętra. Fasada składa się z 10-ciu przęseł. Przez całą szerokość elewacji biegnie uskokowy gzyms wieńczący złożony z czterech profilowanych listew, wysuniętych przed lico budynku.
Pierwotny „wystrój składał się z opasek okiennych (na dwóch wyższych piętrach – uszakowych), sztukatorsko dekorowanych fryzów i krótkich naczółków poziomych okien pierwszego piętra, rocaille’owych zworników opasek okien piętra drugiego oraz podobnych, lecz skromniejszych zworników na ostatniej, odciętej gzymsem kordonowym kondygnacji, na której wyróżniały się ponadto półkoliście zamknięte okna w partii ryzalitów”

Do dziś zachowało się 7 balkonów. Cztery z nich posiada oryginalne balustrady kute w faliste motywy wolut. Pozostałe 3 obramowane są balustradami ze smukłych, żeliwnych tralek. Istotną pozostałością jest pasowe boniowanie kondygnacji przyziemia, poprzebijanego licznymi witrynami. Część z nich zachowała pierwotne zamknięcie łukiem płaskim.

Do dziś dotrwał oryginalny przejazd bramny i wystrój klatek schodowych.






Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Cybularny / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Lokalizacja

Warszawa, mazowieckie
ul. Chmielna 126

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić