fbpx

Park Jana Kasprowicza w Szczecinie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 15364
Wyświetlenia: 161
W kategoriach: Parki i ogrody
Lokalizacja: Szczecin
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Największy park miejski Szczecina (około 27 ha.) znajdujący się w Śródmieściu, założony w 1900 roku.
Został założony w 1900 r. i otrzymał nazwę Quistorp Park na cześć Johannesa Heinricha Quistorpa, który przekazał miastu sąsiadujące tereny: plac Jasne Błonia (zwany wówczas niem. Quistorp Aue) i Las Arkoński (do 1945 niem. Eckerberger Wald). Park położony jest na zboczach tzw. Doliny Niemierzyńskiej nad jeziorem Rusałka i stanowi krańcowy fragment Puszczy Wkrzańskiej. Na przedłużeniu obecnej ul. Monte Cassino stał pomnik Ernsta Moritza Arndta, który obecnie nie istnieje.

W parku występują liczne gatunki drzew, które są rzadko spotykane w Polsce takie jak sosny: żółta i górska, świerk serbski i Brewera, cis, cypryśnik błotny, platan, ambrowiec balsamiczny, jesion mannowy oraz gatunki brzozy, wierzby, buku, jesionu i dębu. Spośród rzadziej spotykanych rosną tu także: skrzydłorzech kaukaski, kłęk amerykański, sosna Jeffreya, jodła Veitcha, topola chińska, grujecznik japoński oraz krzewy: berberysy, irgi, tawuły, perukowiec, parocja perska, oczar wirginijski, oczar japoński, kłokoczka, klon okrągłolistny.

W 1976 r. został zbudowany amfiteatr na ok. 4.500 miejsc oraz otaczające go po bokach rzeźby z kamienia. W amfiteatrze noszącym nazwę Teatr Letni im. Heleny Majdaniec, głównie w sezonie letnim, odbywają się występy gwiazd, imprezy itp. W 2000 r. jedna trzecia widowni została zadaszona. W 2020 r. rozpoczęto przebudowę amfiteatru polegającą m.in. na jego całkowitym zadaszeniu.

Na przełomie wieków w bezpośrednim sąsiedztwie amfiteatru umieszczono rzeźbę „Ogniste ptaki” (1975) autorstwa Władysława Hasiora.

3 września 1979 r. został odsłonięty Pomnik Czynu Polaków autorstwa Gustawa Zemły.

20 kwietnia 2007 oddano do użytku odtworzoną Różankę, leżącą niemal na skraju Parku Kasprowicza.

9 grudnia 2016 roku odsłonięto Pomnik Chłopca Węgierskiego upamiętniający pomoc udzieloną przez mieszkańców Szczecina mieszkańcom Budapesztu podczas powstania węgierskiego w 1956. Autorem rzeźby jest Richárd Juha.


Badania archeologiczne, które prowadzono na terenie Parku w rejonie ulic Kochanowskiego i Curie-Skłodowskiej doprowadziły do odkrycia śladów osady germańskiej ludności kultury jastorfskiej, zamieszkującej ten teren od ok. III w. p.n.e. do I w. n.e.

Odkrycie dotyczyło jednej z licznych kultur archeologicznych rozpoznanych podczas badań na terenie Szczecina i jego okolic, np. w Stobnie, Mierzynie i in. (kultury ceramiki wstęgowej, kultura ceramiki sznurowej, kultura amfor kulistych, kultura pucharów lejkowatych, kultury ceramiki dołkowo-grzebykowej i in.



Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcia: Joanna Kośmider, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Szczecin, zachodniopomorskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić