fbpx

Stadion Miejski w Szczecinie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 13856
Wyświetlenia: 422
W kategoriach: Obiekty sportowe
Lokalizacja: Szczecin
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Stadion piłkarski im. Floriana Krygiera. Swoje mecze rozgrywa tutaj klub Pogoń Szczecin.
Od lat 50. do 1989 roku stadion był własnością klubu MKS Pogoń Szczecin. Obecnie należy do gminy Miasto Szczecin i zarządza nim Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji (MOSRiR). Do początku 2007 roku był największym obiektem, na którym rozgrywano mecze Orange Ekstraklasy. Jego szczególną cechą było to, że nigdy nie było na nim powszechnych niegdyś na stadionach miejsc stojących, przed wprowadzeniem obowiązku montażu krzesełek całe trybuny wyposażone były w ławki. Najzagorzalsi kibice szczecińskiej drużyny zwykli zasiadać w sektorach 11. i 12., które zwą Piekiełkiem lub Młynem. Cały stadion ma wśród kibiców przydomek Paprikana (połączenie nazwy słynnego stadionu Maracana w Rio de Janeiro z powszechnie kojarzoną jako symbol miasta w czasach PRL konserwą Paprykarz szczeciński). Sektor nr 23 przeznaczony był dla kibiców drużyny gości, sektor nr 20 – dla gości honorowych, sektory rodzinne to nr 17-18.

Stadion zbudowany był na terenie dawnej kopalni żwiru utworzonej na dość stromym zboczu. Boisko znajdowało się na dnie wyrobiska, a trybuny na jego ścianach, w związku z czym wokół korony stadionu był płaski teren. Trybuna południowa (sektory 1 - 8) oraz zachodnia (łukowa, sektory 9 - 15) były wysokie, natomiast trybuna północna (sektory 16 - 23) o połowę niższa. Nad tą trybuną wybudowano w roku 2010 budynek prasowy. Trybuny miały kształt lekko rozchylonej podkowy, otwartej od strony ul. Twardowskiego, na wprost głównego wejścia.

Trybuny boiska głównego miały pojemność 18 027 miejsc siedzących (krzesełek). Sektor gościnny obejmował 1000 miejsc, a zadaszenie: 1572 miejsca

Boisko stadionu ma wymiary 105 × 68 m, które ma oświetlenie o natężeniu 2300 lx.

Przy stadionie znajduje się parking na 700 pojazdów.


Na tle stadionów ekstraklasy, zwłaszcza po Mistrzostwach Europy 2012, kiedy to powstało kilka nowych obiektów, Stadion Miejski w Szczecinie, od lat pozostający bez gruntownej przebudowy, stał się archaiczny. W 2015 roku powrócił temat budowy nowego obiektu, tudzież przebudowy istniejącego. Włodarze klubu i część kibiców chciała, aby miasto sfinansowało budowę nowego stadionu (proponowano lokalizację na zamierającym lotnisku sportowym w Dąbiu albo na pograniczu gminy Kołbaskowo). Natomiast ówczesny prezydent miasta - Piotr Krzystek - obstawał przy remoncie istniejącego obiektu.

Środowisko kibiców Pogoni Szczecin nie zgadzało się z projektem przebudowy istniejącego obiektu zaproponowanego przez miasto między innymi dlatego, że zakładał on remont obiektu z pozostawieniem na nim trzech trybun, bez budowy czwartej, zamykającej stadion dookoła. Taki projekt przedstawiało miasto i początkowo również projektanci. W sprawę włączył się, prowadząc mediacje, Prezes PZPN - Zbigniew Boniek. Ostatecznie w 2016 r. przedstawiono wstępny projekt stadionu z czterema trybunami, z dodaniem wschodniej. Zyskał on ogólną akceptację.

W styczniu 2019 r. Rada Miasta wprowadziła budowę nowego stadionu do budżetu. W marcu 2019 r. podpisano umowę i natychmiast rozpoczęto przebudowę, określaną właściwie jako budowa nowego stadionu w starym miejscu.

Prace rozpoczęto od całkowitego rozebrania wysokiej, południowej trybuny oraz części trybuny zachodniej. W lipcu 2019 r. zapadła nagła decyzja o rozbiórce trybuny zachodniej od razu w całości, do sektora 15 włącznie i została ona zrealizowana. Miało to na celu przyspieszenie budowy nowych trybun na miejscu starych (dawało szansę ich ukończenia przed rozpoczęciem kolejnego sezonu ekstraklasy). Założenie jest takie, że dopiero po ich zbudowaniu nastąpi rozbiórka ostatniej starej trybuny. W sezonie 2019/2020 czynne więc miały być tylko północne sektory (16 - 23), co ograniczyło czasowo pojemność stadionu do około 4.200 miejsc. Podczas budowy pod rozbieranymi trybunami znajdowano niewybuchy, a pod południową wykryto dwa tunele będące niedokończonymi poniemieckimi schronami.

Po ponad roku prac, w lipcu 2020 r. (na koniec przedłużonego przez pandemię COVID-19 sezonu 2019/20) gotowe były trybuny południowa i zachodnia, łącznie z montażem krzesełek, obejmujące 9433 miejsca. Nie zostały one jednak uruchomione na początku sezonu 2020/21 z uwagi na niewykończenie infrastruktury na koronie i dróg dla kibiców. Uruchomiono natomiast nowe oświetlenie płyty, ze strony południowej zamontowane pod nowym dachem, z północnej na masztach tymczasowych. Bezpośrednio po zakończeniu rozgrywek wykonano na nowo murawę wraz z instalacją podgrzewającą i zraszającą: została przesunięta o kilkanaście metrów w położenie odpowiadające nowym trybunom. 13 września 2020 r. w trzeciej kolejce sezonu rozegrano na przesuniętej murawie pierwszy mecz. W tym czasie budowano trybunę wschodnią, wcześniej nieistniejącą, która w odróżnieniu od pozostałych, zajmujących zbocza wyrobiska żwirowni powstała na płaskim terenie i budowana była w inny sposób.

W listopadzie 2020 r., gdy z powodu pandemii COVID-19 mecze i tak musiały odbywać się bez publiczności, wyłączono z użytkowania i rozebrano ostatnią starą trybunę (północną, sektory 16-23) oraz zdemontowano nieczynne już północne maszty oświetleniowe.

30 grudnia 2020 r. dokonano odbioru technicznego i oddano do użytkowania prawie połowę nowych trybun - trybunę południową i zachodnią wraz z położonym między nimi łukiem. Obejmują one ponad 12.000 miejsc.




Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcie: Doktor.opi, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Szczecin, zachodniopomorskie
Karłowicza 28

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić