fbpx

Kamienica przy ul. Koński Kierat 12 w Szczecinie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 13329
Wyświetlenia: 193
W kategoriach: Kamienice
Lokalizacja: Szczecin
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Neoklasycystyczna kamienica na Starym Mieście w Szczecinie, zbudowana w 1880 roku.
Jedna z nielicznych kamienic ocalałych z bombardowań starego miasta i powojennych rozbiórek zabudowy.

W XVI wieku i początkach XVII wieku na miejscu obecnej kamienicy funkcjonowała miejska warzelnia piwa, zwana także Górną piwnicą miejską. W 1681 r., pod panowaniem szwedzkim, budynek zamieniono na magazyn (Altes Packhaus). W późniejszym czasie został on przejęty przez Królewski Urząd Skarbowo-Podatkowy (Königliches Pack- und Accisehaus), a część pomieszczeń przeznaczono na szkołę przędzalniczą.

W 1880 r. stary budynek wyburzono. Wykorzystując jego stare XIV-wieczne fundamenty wzniesiono nową, neoklasycystyczną kamienicę z przeznaczeniem na siedzibę loży masońskiej. Po proklamowaniu III Rzeszy miejsce loży masońskiej zajął Narodowosocjalistyczny Związek Rzeszy ds. Ćwiczeń Fizycznych (niem. Nationalsozialistischer Reichsbund für Leibesübungen).

W latach 40. XX wieku szczecińskie stare miasto zostało zniszczone wskutek kilkukrotnych bombardowań. Uszkodzeń nie uniknęła także kamienica przy ul. Koński Kierat 12. Działania wojenne zburzyły dach z hełmem, trzecie piętro budynku i część skrzydła od strony ulicy Koński Kierat. Kamienica stała zrujnowana do początku lat 60. XX wieku. W trakcie odbudowy nie odtworzono zniszczonego fragmentu lewego skrzydła i trzeciego piętra, przykrywając dwa zachowane piętra dachem i wymurowując nową ścianę szczytową w lewym skrzydle. Po odbudowie kamienica była siedzibą m.in. Pewexu. Od 1999 r. kamienica jest własnością prywatną i mieści antykwariat.

Pierwotnie kamienica była obiektem czterokondygnacyjnym. Dach pokrywała dachówka, a narożny wykusz zwieńczony był hełmem z iglicą[5]. Od czasu powojennej odbudowy kamienica jest trzykondygnacyjna, a jej lewe skrzydło jest o kilka osi krótsze w porównaniu do stanu sprzed wojny.

Parter kamienicy zdobi boniowanie, a wyższe piętra czerwona cegła klinkierowa. Elewacja od strony ulicy Mariackiej jest ośmioosiowa. Pomiędzy parterem a niektórymi otworami okiennymi pierwszego piętra umieszczono płyciny. Okna na pierwszym piętrze obramowano opaskami i zwieńczono naczółkami, których górna część odwzorowuje kształt muszli. Naczółki okien drugiego piętra są skromniejsze w wystroju, gdyż w porównaniu z tymi z piętra pierwszego pozbawione są muszli. Elewacja od strony ulicy Koński Kierat jest pięcioosiowa, a jej wystrój sztukatorski różni się jedynie umieszczeniem w miejscu dwóch pierwszych osi drugiego piętra płaskorzeźby przestawiającej lwią paszczę trzymającą girlandę. Po lewej stronie od płaskorzeźby zachowała się metalowa kotwa do mocowania podwieszanych nad jezdnią lamp ulicznych.


Ciekawostki:
- Piwnice kamienicy są dwupoziomowe, a ich powstanie jest datowane na XIV wiek.
- W miejscu zburzonego skrzydła od strony Końskiego Kieratu wzniesiono po wojnie nową trzypiętrową kamienicę.





Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcia: Szczecinolog, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Szczecin, zachodniopomorskie
Koński Kierat 12

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić